Конспект уроку з теми "Фонетика" №3
Матеріал з ТерноВікі
(Створена сторінка: ''''Жирний текст'''''Тема: Склад. Наголос. Основні правила переносу слова в рядок. Орфоепічн...) |
|||
(2 проміжні версії не показані.) | |||
Рядок 1: | Рядок 1: | ||
- | + | '''Тема: Склад. Наголос. Основні правила переносу слова в рядок. Орфоепічний словник і словник наголосів. Орфоепічна помилка (письмово).''' | |
- | ''' Мета:''' поглибити знання учнів про склад та наголос, домогтися усвідомлення важливості правильного наголошування формувати уважне ставлення до мовлення розвивати, увагу, пам’ять, вміння працювати в нестандартних ситуаціях; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати логічне мислення, навики самостійної творчої роботи; | + | ''' Мета:''' поглибити знання учнів про склад та наголос, домогтися усвідомлення важливості правильного наголошування формувати уважне ставлення до мовлення розвивати, увагу, пам’ять, вміння працювати в нестандартних ситуаціях; |
- | + | ||
+ | збагачувати словниковий запас учнів, розвивати логічне мислення, навики самостійної творчої роботи; | ||
+ | |||
+ | виховувати любов до рідної мови, удосконалювати власне мовлення. | ||
'''Тип уроку:''' урок засвоєння нових знань. | '''Тип уроку:''' урок засвоєння нових знань. | ||
Рядок 62: | Рядок 65: | ||
—- Я такого не писав, — схопився Дмитрик. | —- Я такого не писав, — схопився Дмитрик. | ||
- | + | А що ви, діти, думаєте, про це? Хто винуваті і чому? | |
(Толя, бо не вміє правильно наголошувати слова). | (Толя, бо не вміє правильно наголошувати слова). | ||
Рядок 71: | Рядок 74: | ||
Доповнення учителя. | Доповнення учителя. | ||
+ | |||
В українській мові наголошений склад не виділяється різко з-поміж інших складів слова. | В українській мові наголошений склад не виділяється різко з-поміж інших складів слова. | ||
Рядок 87: | Рядок 91: | ||
Відповідь прочитайте на сторінці 104. | Відповідь прочитайте на сторінці 104. | ||
- | + | Отже, які є види наголосів в українській мові? (початковий, середин¬ний, кінцевий). | |
4. Проблемне запитання | 4. Проблемне запитання | ||
Рядок 97: | Рядок 101: | ||
Це пишний яр, а не сумне провалля. | Це пишний яр, а не сумне провалля. | ||
- | + | Збирайте, як розумний садівник, | |
Достиглий овоч у Грінченка й Даля. | Достиглий овоч у Грінченка й Даля. | ||
Рядок 105: | Рядок 109: | ||
Розкласти у три колонки з наголосом ( напій, небеса, буде, наодинці, надовго, дочка, напис, черговий, навчання, їстівний, пишу, ходжу):на перший склад; середній склад; останній склад. | Розкласти у три колонки з наголосом ( напій, небеса, буде, наодинці, надовго, дочка, напис, черговий, навчання, їстівний, пишу, ходжу):на перший склад; середній склад; останній склад. | ||
- | + | Учні почергово зачитують уголос свої слова спочатку | |
першої колонки, потім другої, потім третьо. | першої колонки, потім другої, потім третьо. | ||
Рядок 112: | Рядок 116: | ||
Наприклад: | Наприклад: | ||
- | + | Це, діти, не просто трава — | |
- | + | жалка, куслива кропива. | |
1. Відгадайте загадки. | 1. Відгадайте загадки. | ||
Рядок 141: | Рядок 145: | ||
Зіставлення не марне, | Зіставлення не марне, | ||
- | + | та й зовсім не складне: | |
- | + | число буває... (парне), | |
- | + | а молоко —... (парне). | |
Як кажуть, це на лобі | Як кажуть, це на лобі | ||
Рядок 151: | Рядок 155: | ||
нам зарубати слід: | нам зарубати слід: | ||
- | + | у колесі є ... (о | |
бід), а за столом —... (обід). | бід), а за столом —... (обід). | ||
Рядок 177: | Рядок 181: | ||
2. Робота зі словами в конвертах (які використовували у класі): скласти 5 або більше речень з поданими словами, поставити у цих словах наголоси. | 2. Робота зі словами в конвертах (які використовували у класі): скласти 5 або більше речень з поданими словами, поставити у цих словах наголоси. | ||
- | + | Синтаксичний розбір одного речення. | |
Виконати також індивідуальне завдання, вказане на конверті (наприклад: підкреслити у складених реченнях букви, які позначають губні приголосні звуки, шиплячі приголосні звуки; записати звуковий склад трьох слів; підкреслити букви, які позначають пом'якшені приголосні звуки; фонетич¬ний розбір одного слова; синтаксичний розбір двох словосполучень...). | Виконати також індивідуальне завдання, вказане на конверті (наприклад: підкреслити у складених реченнях букви, які позначають губні приголосні звуки, шиплячі приголосні звуки; записати звуковий склад трьох слів; підкреслити букви, які позначають пом'якшені приголосні звуки; фонетич¬ний розбір одного слова; синтаксичний розбір двох словосполучень...). | ||
+ | |||
+ | [[Користувач:Гикава Любов|Гикава Любов]] | ||
+ | |||
+ | [[Категорія:ЧортківВікі]] | ||
+ | [[Категорія: Методична скарбничка]] |
Поточна версія на 17:00, 24 червня 2011
Тема: Склад. Наголос. Основні правила переносу слова в рядок. Орфоепічний словник і словник наголосів. Орфоепічна помилка (письмово).
Мета: поглибити знання учнів про склад та наголос, домогтися усвідомлення важливості правильного наголошування формувати уважне ставлення до мовлення розвивати, увагу, пам’ять, вміння працювати в нестандартних ситуаціях;
збагачувати словниковий запас учнів, розвивати логічне мислення, навики самостійної творчої роботи;
виховувати любов до рідної мови, удосконалювати власне мовлення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: роздатковий матеріал, ключові слова, мультимедійний посібник «Українська мова. 5 клас», таблиця, словники, підручник.
ХІД УРОКУ
І. Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу.
1. Перевірка домашнього завдання.
♦ Фронтальне опитування.
— що таке фонетика або графіка, орфоепія, орфоргафія, стенографія, поліграфія, звук, склад?
— скільки є звуків в українській мові?
— назвати кількість голосних;
— скільки приголосних звуків в українській мові?
— скільки звуків у певному слові (яма,спокій, ступінь)
— назвати звуки, які складаються з двох букв;
— назвати букви, що завжди позначають два звуки;
— проговорити алфавіт;
— чи всяке поєднання звуків буде словом?
— які є склади? скільки складів є у слові Японія? що між ними спільне, що відмінне?
♦ Оцінювання.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Робота з підручником . Опрацювання теоретичного матеріалу на с. 103.
2. Чи правильно на табличці-карці записано слово за переносом (гуд-зик, підп-лес-ти, роз-ки-дач, Тарас Шевченко, під'язиковий, под-ру-га, май-ор, 11-га).
Давайте звіримо свої міркування із матеріалом підручника на с. 205.
ІІІ. Мотиваційно-установчий етап.
1. Пропоную прочитати за ролями текст.
Якось Дмитрик написав оповідання, дав його Толі.
Той почав читати вголос: «Колись в одній далекій країні на березі річки стояв великий замок.
Його охороняли цілі полки. Воїни були мужні й хоробрі.
Та їм часто завдавали турбот і муки тубільці, підпливли вороги в своїх пирогах зовсім близько, страшне пекло...»
— Нічого не розумію, — перервав читання Андрій.
—- Я такого не писав, — схопився Дмитрик.
А що ви, діти, думаєте, про це? Хто винуваті і чому?
(Толя, бо не вміє правильно наголошувати слова).
А щоб ви, як Толя, не потрапляли в подібні ситуацїї, нині будете особливо уважні: навчитесь її дотувати ті слова, які сьогодні запросимо на наш урок, не лінуватиметеся заглядати у словник, щоб навчитись наголошувати й інші слова.
2. Робота за підручником, вивчення правила. Показати словник наголосів.
Доповнення учителя.
В українській мові наголошений склад не виділяється різко з-поміж інших складів слова.
Тому всі скла¬ди слова вимовляються чітко, виразно, але один виділяється із більшою силою голосу.
3. Проблемне запитання
— Чому французи й поляки ніколи не помиляються в наголошуванні слів?
(У французів наголошують тільки останній: кабаре, камзол, кабінет...
У поляків — тільки передостанній склад: почекай, цимбали мазурка,приязнь...)
— А в українській?
Відповідь прочитайте на сторінці 104.
Отже, які є види наголосів в українській мові? (початковий, середин¬ний, кінцевий).
4. Проблемне запитання
• Що робити коли не можемо правильно визначити наголос у слові? ( слід скористатись словником)
Не бійтесь заглядати у словник,
Це пишний яр, а не сумне провалля.
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля.
5. Індивідуальна робота із словником та словами з конвертів (робота в парах).
Розкласти у три колонки з наголосом ( напій, небеса, буде, наодинці, надовго, дочка, напис, черговий, навчання, їстівний, пишу, ходжу):на перший склад; середній склад; останній склад.
Учні почергово зачитують уголос свої слова спочатку першої колонки, потім другої, потім третьо.
6. Руханка. Правильно запам'ятати наголос у слові дуже допомагають загадки-складки.
Наприклад:
Це, діти, не просто трава —
жалка, куслива кропива.
1. Відгадайте загадки.
Останній, тисячний був метр,
Скінчився, врешті, ...
У кожного із нас бажання:
художнє слухати ...
♦ При зміні слова наголос в українській мові може перехо¬дити з одного складу на інший.
Такий наголос називається РУХОМИМ.
Голова — голови — голів...
На початку уроку ми вже ознайомились з унікальним мов¬ним явищем, коли однаковісінькі слова за звуковим складом насправді зовсім різні, бо ... (учні продовжують) мають різні наголошені склади. Ці слова називаються ... омографи (види омонімів).
— Самостійно наведіть приклади омографів: вигода — вигода, брати — брати, атлас — атлас, сорока парнй... (Письмово в зошиті).
Омографи можуть входити у загадки-складки.
Зіставлення не марне,
та й зовсім не складне:
число буває... (парне),
а молоко —... (парне).
Як кажуть, це на лобі
нам зарубати слід:
у колесі є ... (о
бід), а за столом —... (обід).
IV. Підсумок уроку.
На цьому наш урок завершуємо.
Сподіваюся, що він був цікавим і корисним.
Дайте відповіді на запитання:
— Що таке склад, наголос?
— Як називаються слова, що однаково пишуться, але по-різному звучать і мають різне значення?
— Яким є наголос в українській мові?
— Де можна звіритись, як правильно наголошувати слова?
V. Домашнє завдання.
1. Вивчити правила.
2. Робота зі словами в конвертах (які використовували у класі): скласти 5 або більше речень з поданими словами, поставити у цих словах наголоси.
Синтаксичний розбір одного речення.
Виконати також індивідуальне завдання, вказане на конверті (наприклад: підкреслити у складених реченнях букви, які позначають губні приголосні звуки, шиплячі приголосні звуки; записати звуковий склад трьох слів; підкреслити букви, які позначають пом'якшені приголосні звуки; фонетич¬ний розбір одного слова; синтаксичний розбір двох словосполучень...).