Шманьківська ЗОШ I-II ст.

Матеріал з ТерноВікі

Перейти до: навігація, пошук

Зміст

Назва навчального закладу

18:12
Сьогодні
субота 21 грудня 2024


IШманьківська ЗОШ І-ІІ ст..JPG


Шманьківська загальноосвітня школа І - ІІ ступенів

Адреса, телефони

Home.png

загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

с. Шманьківці

Чортківського р-ну

Тернопільської обл.

Україна

індекс 48580

телефон: 035- 52 -57-3-40

Тернопільська область Чортківський район село Шманьківці

Адміністрація

Wlm.png

Гермак Богдана Євгенівна - директор школи

Проблема, над якою працює школа

" Удосконалення та поглиблення професійної підготовки вчителя до використання комп`ютерно-орієнтовних систем навчання ".

Список кадрів

3.gif

1. Бабій Галина Теодорівна - класовод 3 класу

2. Білик Наталія Михайлівна - вчитель фізики, природознавства, математики, інформатики

3. Рудзевич Оксана Йосипівна - вчитель географії

4. Гермак Богдана Євгенівна - вчитель хімії та біології

5. Гуменюк Лідія Йосипівна - вчитель математики та основ здоров`я

6. Гуменюк Мстислав Романович - вчитель музики

7. Годунова Марія Петрівна - вчитель англійської та французької мов

8. Горбунов Олексій Ярославович - вчитель історії та правознавства

9. Богуцька Катерина Юріївна - вчитель української мови та літератури

10. Бурдяк Ольга Михайлівна - класовод 1 i 2 класу

11. Старик Тетяна Степанівна - класовод 4 класу

12. Білінська Галина Юріївна - вчитель світової літератури

13. Лижечко Андрій Володимирович - вчитель фізичного виховання та ОХЕ


My-document.png

З історії навчального закладу

За австрійською статистикою школа у Шманьківцях була збудована у 1902 р. на кошти жителів села та найбагатшого господаря Йосифа Геваніцького. Було чотири класи, де навчали читати і писати. А також математики, історії, географії і релігії.

Мова викладання — польська. Директором школи в той час був пан Фенц. Книжка була одна — у вчителя. До нинішнього дня учнів на урок кличе дзвінок, який зберігся з тих часів, як цінна реліквія.

До 1939 р. школа була із п'ятирічним навчанням. Директором школи був п. Дудзінський, а вчителями п. Сп'єхуна і п. Бучинська.

Мова навчання — польська. Навчали математики, польської і німецької мови, історії, природознавства, географії, релігії. Був і урок української, так званої” руської мови ”, але тільки одна година на тиждень. Вчителі не дуже дбали про цей предмет і часто заміняли його іншим. У школі навчались діти поляків і українців. Розповіді колишніх учнів свідчать, що діти українців переслідувалися з боку вчителів-поляків. Свідоцтва про закінчення класу і школи отримували ті діти, батьки яких могли заплатити за бланк. В релігійному та національному дусі в цей час дітей виховував отець Володимир ( Харук ), при школі діяв театральний гурток, яким керував житель села Микола Трач.

З початком другої світової війни школу очолив Вітюк Зеновій Васильович. Був свідомим українцем, високоосвіченою людиною, допомагав людям. Підступна рука зловмисника обірвала життя патріота. Після смерті директора школа вже не працювала регулярно, бо продовжувалась війна.

У 1948 р. в селі було відкрито семирічну школу. Директором школи була Богдан Марія Людвігівна, а вчителями — її дочки : Тетяна Юхимівна та Софія Юхимівна. Перехід від п'ятирічного до семирічного навчання проходив поступово. Здобували освіту діти-переростки.

З початком організації колгоспу вчителів заставляли сприяти цьому, бути агітаторами. В школі було засновано піонерську та комсомольську організації.

У 1951 — 54 роках тут директорував Цибух АнтонСеменович, прихильник сталінської дисципліни. У 1954 — 1958 р. його замінив Пастухов Василь Трохимович, а з 1958 по 1988 роки директором був Байрак Зіновій Михайлович. За його директорування було збудовано новий корпус школи, який вступив в дію в 1967 році. В цей час в школі працювали такі вчителі : Панфілова Т.П., Овод Й.М., Байрак М.С., Лакус М.С., Захарчук П.І., Захарчук О.М., Ухач Є.М., Машталяр Т. М., Вербицька Г.М., Родак М.В., Рупа Б.В., Хома О.А.

З розвалом імперської системи почалось духовне відродження школи. Зініціативи директора школи, Відмінника народної освіти, Захарчука П.І. (із 1988 р. ) створюється вчительський хор під керівництвом Гуменюка М.Р., який із концертною програмою “ Забута пісня ”виступає в Шманьківцях і сусідніх селах. Школа брала безпосередню участь у освяченні могили Січовим Стрільцям, відкритті погрудь велетів українського слова Т.Г. Шевченка та І.Франка, регіональних фестинах “ Червонакалина ”.

Першими в районі вчителі школи створили Товариство української мови “ Просвіта ” імені Т. Г. Шевченка. Виховна робота завирувала під керівництвом невсипущого педагога-організатора Бойко Л.М.

В 2002 році Шманьківська школа відсвяткувала своє 100 -річчя.

Цілий шманьківський рід зібрався тоді на ювілей альма-матері з подарунками та поздоровленнями. Ніжно й трепетно линув шкільний дзвоник в душі випускників різних років, немов відгомін дитинства, в яке неможливо повернутися. Для відзначення свята були виготовлені спеціальні запрошення .

З 2006 року педагогічний колектив очолює вчитель вищої категорії, старший вчитель Б.Є.Гермак. Нині педколектив школи складається з 15-ти чоловік, з них дев'ятьом присвоєно вищу і першу категорії. Гуменюк М.Р., Вишньовська М.А., Шевчук Л.В., Стець Т.О.- колишні випускники даної школи, які після закінчення вищих навчальних закладів повернулися до неі вчителями.

При школі діє товариство “ Червона калина ”, засноване і назване в честь уродженця Шманьковець Степана Чарнецького — поета, автора слів пісні-гімну “ Ой у лузі червона калина...”, який був режисером Львівського театру “ Руська бесіда ” та написав “ Історію українського театру в Галиччині ”. Школа знаходиться в зоні радіаційного забруднення. За рахунок Чорнобильського фонду здійснена газифікація села і школа в тому числі. Учні школи забезпечені безплатним харчуванням і оздоровленням.

Завдяки самовіддачі, енергійності, господарності директора навчального закладу Б.Є. Гермак та педагогічного колективу Шманьківська загальноосвітня школа І — ІІ ступенів є однією з кращих в районі.

Наші традиції

У нас відбулися 9 жовтня 2011 р. на фестини 130-річниці з дня народження земляка Степана Чарнецького в селі Шманьківці

Творчість учнів

Ми гордимося

Відомі люди , які навчалися і жили в Шманьківцях :

Мостович Прокіп — був директором Коломийської гімназії;

Галянт Михайло — лікар в Чехії ;

Гуменюк Й.І. - був директором Чортківського педучилища;

Стець Б.В. - військовий лікар у Трускавці;

Нагірняк З.М. - відомий інженер у Чернівцях;

Гуменюк М.В. - директор школи-інтернат міста Чорткова;

Шемлей В.М. - директор школи на Хмельниччині;

Ушій С.Н. - викладач Буковинської фінансово-економічної академії.

Підприємці : Юрій Савка, Галина Савка, Є.Шкабар, С. Палиця.

Цікаві посилання

Календар школи

Блог школи

Сайт школи

Адміністратор сайту

Білик Наталія Михайлівна

Globe-email-graphic.jpgE-mail - natalyabiluk@gmail.com
Особисті інструменти