Опис досвіду

Матеріал з ТерноВікі

Перейти до: навігація, пошук

Те, що я чую, я забуваю,

Те, що я бачу й чую, я трохи пам’ятаю,

Те, що я бачу, чую й обговорюю, я починаю розуміти,

Коли я чую, бачу, обговорюю й роблю, я набуваю знань і навичок.

Коли я передаю знання іншим, я стаю майстром.

(кредо інтерактивного навчання)


Пріоритетним напрямком освітньої системи України, що підтверджено державними законами та нормативними документами, є доступ до якісної освіти, яка сьогодні постала перед альтернативою: або зробити відчайдушний, рішучий стрибок на підніжку останнього вагона потягу, що швидко прямує в новий світ високих технологій та інноваційного розвитку, або залишитися на пероні науково-технологічної відсталості. Тому впровадження інноваційних технологій в навчально-виховний процес є одним із найважливіших питань, які сьогодні розглядаються в освіті та вимогою сьогодення. Працюю над проблемою «Впровадження інноваційних технологій навчання на уроках інформатики» .


Вважаю, що при інноваційній діяльності учитель може найбільш повно розкрити здібності й талант, розвивати ініціативу та творчій пошук. А найкраще це зробити у поєднанні традиційних методів навчання з інноваційними. Для того, щоб така інтеграція принесла бажаний результат, намагаюся вникнути в методику кожної з даних технологій і максимально ефективно використати їх елементи.

Кожна дитина – творча індивідуальність, яка потребує особливого підходу. Тому впроваджую такі педагогічні інновації як:

  • Групову (колективну) технологію.
  • Технологію індивідуалізації процесу навчання .
  • Інтерактивні методики .
  • Ігрові технології навчання.
  • Мультимедійні технології .


Для успішного розв’язання питань з цієї проблеми намагаюся поєднувати в своїй роботі різні методи, прийоми та сучасні інноваційні технології, зокрема технології інтерактивного навчання, перетворюючи таким чином традиційний урок в інтерактивний. Уроки прес-конференції, використання диференційованого навчання, індивідуальний підхід до кожного учня під час навчання, інтерактивні методи такі як
  • «Мозковий штурм»,
    • «Пошук інформації»,
    • «Робота в парах»,
    • «Займи позицію»,
    • «Мікрофон»,
    • «Незакінчені речення»,
    • «Дискусія»,
    • «Метод проектів»,
    • «Акваріум».

Все це сприяє розвитку творчої особистості школяра. Можна побачити, що застосовуючи інновації на уроках інформатики учні краще засвоюють новий матеріал, швидше та якісніше працюють, розвивають творче мислення.


При вивченні окремих тем практикую проведення декількох уроків, застосовуючи інноваційно-комунікаційні технології. Намагаюся також і на традиційному, найчастіше, комбінованому уроці, включати окремі елементи інновацій. Наприклад, перевірка домашнього завдання у вигляді мозкового штурму, закріплення матеріалу у вигляді кросворду чи вправи «Мікрофон», узагальнення у вигляді уроку ділової гри, . Важливим аспектом є те, що учні творчо підходять до вивчення кожної теми, шукають нестандартні рішення виконання роботи із заданої технологічної схеми. І коли на уроці вони вміло демонструють свої проекти, творчі роботи, то підвищується їх самооцінка, що спонукає до більшої активності. У процесі дослідження, пошуку необхідної інформації покращилася і пошукова творча діяльність учнів під час розв’язання нових для них задач і проблем. Учні відбирають матеріал, використовуючи сучасні друковані видання, опрацьовують його, самостійно складають проблемні задачі і намагаються розв’язати їх. Методику вивчення окремих тем і питань розробляю відповідно до основних етапів навчального процесу. Цими етапами є: пояснення навчального матеріалу, закріплення і поглиблення знань учнів, самостійна робота, керування діяльністю учнів щодо застосування набутих знань. Для більшої ефективності занять я аналізую вихідну навчально-плануючу документацію, опрацьовую методичні розробки, вивчаю досвід інших викладачів.

Використовуючи інноваційні технології проводжу в школі такі позакласні заходи:
  • тиждень інформатики, конкурс «Бобер»,
  • конкурс з інформаційних технологій;
  • олімпіада з інформаційних технологій;
  • конкурс комп’ютерних малюнків учнів;
  • конкурс комп’ютерних анімацій;
  • конкурс на кращу стінгазету;
  • конкурс на кращий буклет.
Незважаючи на розмаїття нововведень, основною формою організації навчальної діяльності залишається урок, тому для його реалізації важливим у моїй роботі є:

*організація поглибленого вивчення;

*диференційована робота по виконанню класних і домашніх завдань;

*постановка та знаходження шляхів вирішення проблемних питань;

*використання інноваційних технологій під час проведення різних типів уроків

*застосування творчих завдань для поглиблення знань.

Саме уникненню багатьох недоліків у підготовці до уроку допомагає чітке використання методики тієї чи іншої технології, суттєвою особливістю якої є чіткий алгоритм, система логічно вмотивованих етапів діяльності, послідовний перехід від одного елемента до іншого.

Ретельно готуюсь до кожного уроку, продумую хід заняття, добираю ефективні методи та прийоми. Допомагають у цьому інноваційні технології. Сучасна методика нагромадила багатий арсенал прийомів інтерактивного навчання від найпростіших («Робота в парах», «Мікрофон») до складних («Мозковий штурм», «Мозаїка», «Аналіз ситуації»), а також імітаційні ігри, дискусії, дебати. Використання інтерактивних технологій під час уроку – це засіб створення атмосфери доброзичливості й порозуміння, спосіб зробити дитину розкутою, активувати її впевненість у своїх силах, налаштувати її на успіх, розвивати її здібності, креативні якості особистості учня: фантазію, натхнення, ініціативу, нестандартність, наявність власної точки зору. Розуміючи, що саме здатність осмислювати те, що вивчається, виділяти головне, сприяє виробленню вмінь свідомо застосовувати знання на практиці. Для того, щоб учень добре навчався, він має бути постійно включений у процес учіння. Шляхом спілкування з учнями, учитель він має говорити на уроці не один і не два рази, а постійно спілкуватися.

За результатами роботи можна побачити, що інтерес учнів до предмета значно зріс, учні активніше беруть участь в конкурсах, олімпіаді та досягають певних результатів.
Підсумовуючи сказане, можна зробити висновок, що використання інноваційних технологій в навчальному процесі ставить за мету розвиток особистості здібного учня, зацікавленості в результатах навчання працездатного учня, залучення до роботи небайдужого учня. Стосунки, що кладаються між учнями, які хочуть дізнатися про щось нове, і вчителями, які можуть і знають як це зробити, мабуть і є найдорогоціннішим здобутком у нашій роботі.

.
Особисті інструменти