ЗОШ І-ІІ ст. с.Курівців

Матеріал з ТерноВікі

Перейти до: навігація, пошук
ЗОШ І-ІІ ст. с. Курівці

Зміст

Назва навчального закладу

Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів с. Курівців

Адреса, телефони

Тернопільська область, Зборівський район, село Курівці, E-mail: kurivtsi@ukr.net сайт школи

Адміністрація

Директор школи


Чортик Ольга Степанівна

Директор.jpg

список вчителів

З історії навчального закладу

Школа в Курівцях постала, так як і в багатьох галицьких селах одразу після скасування панщини в Австрійській імперії. Курівці як і кожне галицьке село в своєму історичному розвитку, починаючи найдавніших часів збагачувались культурними надбаннями, незважаючи на різні часи окупації різними іноземними державами. Визначний український вчений Іван Огієнко (Іларіон) у свій час досить влучно зауважив, що, «не дивлячись на всі перешкоди, що завжди горою стояли йому на дорозі, народ український утворив своє власне життя, утворив велику свою рідну культуру».

Такою оригінальністю і своєрідною культурою відзначали Курівці. Проплили віки і багато культурних діянь села затерлося в памяті жителів, але й ті історичні звістки, які дійшли до нашого часу, дають можливість відтворити етапи цього духовного і культурного розвитку Курівців минулого і сьогодення.

Характеризуючи розвиток освіти варто зауважити, що в Галичині до середини XIX століття селяни в основному були неграмотними. Винятком були лише місцеві священики, які вміли читати церковні богослужебні книги, видані в різних українських друкарнях. Після реформи австрійського імператора Йосифа II та революції 1848- 1849 років у багатьох селах Галичини появляються школи. Згідно матеріалів Державного архіву Тернопільської області за 1890 рік знаходимо відомості, що школа з українською мовою навчання була заснована у 1858 році. У школі навчались 135 учнів. Та з 1196 мешканців села лише 291 уміли читати та писати, а 395 не вміли ні читати, ні писати.

Наприкінці XIX на початку XX століття велику роботу по навчанні та вихованні дітей та молоді села здійснював парох місцевої церкви о. Антін Чемеринський. За його сприяння було відкрито читальню і вміло організовано її роботу. Читальня знаходилась за яром недалеко «гостинця». При читальні за шляхом був шкільний город і простора площа на якій стояли стара школа, а біля неї хрест - пам'ятка знесення панщини.

Згодом побудовано нову школу. Селяни радо посилали дітей до школи, на той час в селі було вже багато старих людей, які вміли читати та з вдячністю згадували давнього вчителя Борачика.

Нова школа стояла трохи вище від старої. Це був гарний будинок з просторою класною кімнатою та кімнатами для вчителя. В школі учителював Микола Чемеринський - син пароха о. Антона.

Згодом школа стає двокласною і до Курівець прибуває молода вчителька Антоніна Пігут, яка почала вчити дітей вишивки та інших ручних робіт. Поширення програм навчання дало змогу деяким дітям перейти навчатися д тернопільських шкіл. Вчитель Чемеринський керував драматичним гуртком, малював декорації до вистав.

Владі він своєю позицією не підходив і його перевели на Скалатщину, а вчителем у Курівцях став поляк Лісовський. До Першої світової війни вчителювали подружжя Оріховських. Під час війни школа була повністю зруйнована, а вчитель Оріховський загинув. Школу відновлено в 1918 році. Працювали в ній Софія та Теодозій Налукови. На місці зруйнованої школи побудовано нову. В 1833 - 34 навчальному році в школі навчалися 107 учнів.

В 1944 - 45 навчальному році в школі навчалися 104 учні та працювали З вчителі. Початковою школа залишалася до 1950 року, коли була реорганізована у семирічну. За свідченнями вчительки С. Д. Налукової саме тоді було докуплено ще одну селянське хату з великими кімнатами. Так постала в Курівцях семикласна школа, до якої приходили також діти із сусідніх сіл. У 1953 році відбувся перший випуск семикласників. У 1960 році було завершено спорудження нового приміщення школи на просторій довколишні території.

Будівництво нової школи була справою усіх жителів села. Громадою зводили дім для дітей, для майбутнього. А натхненником і організатором цієї справи була директор школи Ганна Іванівна Юрченко. Талановитий педагог, наставник, керівник вона протягом двох десятиліть працювала директором школи в Курівцях, удостоєна звання «Заслужений вчитель Української РСР». Протягом останнього півстоліття Курівецька школа неодноразово змінювала свій статус - семирічна, восьмирічна, неповна середня, дев'ятирічна, І - II ступенів... .

Директорами школи протягом 1953 - 2010 років були Г. І Юрченко, Г. Г. Ващенко, Й. В. Куць, Я. П. Куриляк, Є. В. Дідик. В 1991 році у школі відкрито кімнату - музей видатного земляка, знаменитого актора та режисера західноукраїнського театру Миколи Гнатовича Бенцаля. Його ім'я присвоєно школі постановою Кабінету Міністрів України у 1997 році. У зв'язку із погіршенням демографічної ситуації протягом останніх десятиліть різко скоротилась кількість учнів школи. Якщо в 1971 - 72 навчальному році в школі навчалось 156 учнів, на початку 90-х років - понад 100, то в 2009 -2010 - в школі є всього 64 учні. Разом з тим, школярі беруть активну участь і здобувають перемоги в районних конкурсах, олімпіадах, змаганнях, здійснюють численні походи та поїздки пам'ятними місцям рідного краю.

Наші традиції

 • День знань
 • День вчителя
 • Андріївські вечорниці
 • Дарунки святого Миколая
 • Новорічні вечори відпочинку
 • Вертеп
 • День Соборності
 • Вечір пам’яті "Бій під Крутами"
 • День Любові
 • Вшанування пам’яті бійця АТО нашого земляка Юрія Флисти
 • 8 березня

Творчість учнів

Ми гордимося

адміністратор сторінки

mnatalija80@gmail.com

Особисті інструменти