Користувач:Господин Ірина

Матеріал з ТерноВікі

(відмінності між версіями)
Перейти до: навігація, пошук
(Мої роботи)
Рядок 9: Рядок 9:
==Мої роботи==
==Мої роботи==
В цьому розділі розміщуються посилання (внутрішні та зовнішні)на ваші роботи, додається короткий опис.
В цьому розділі розміщуються посилання (внутрішні та зовнішні)на ваші роботи, додається короткий опис.
 +
Тема уроку. Українські Карпати. Географічне положення та характеристика природних компонентів.
 +
Мета уроку: сформувати в учнів систему знань про Українські Карпати, особливості географічного положення, клімат, рослинність, тваринний світ; стимулювати учнів до самостійного пошуку та аналізу необхідної інформації; вдосконалити практичні навички учнів (робота з матеріалом підручника, додатковою літературою, картами, атласом); виховувати екологічну свідомість, любов до природи.
 +
Обладнання: фізична карта України, краєвиди Карпат (презентації «Природа  Карпат», «Вершини Карпат»), зразки гірських порід, карта рослинного  і тваринного світу, карта ґрунтів , атласи, підручники.
 +
Тип уроку: урок - усний журнал.
 +
 +
Хід уроку
 +
 +
І Організація класу
 +
 +
ІІ . Підготовка до сприйняття нового матеріалу
 +
Вступне слово вчителя.
 +
Сьогодні на уроці мова піде про один із наймальовничіших регіонів України.  Переконатися в цьому і відгадати, що це за край, вам допоможе дана презентація.
 +
(Перегляд презентації. «Природа  Карпат».  Коментар вчителя.) Це край, який вражає нас чарівністю синіх вершин, красою полонин, дзвінкими потоками, стрункими смерічками. Ви, напевно, здогадалися, що сьогодні ми помандруємо стежками пізнання мальовничої природи Карпатських гір, ознайомимось із природними умовами і природними багатствами , а  також з деякими проблемами розвитку цієї території. А допоможе нам в цьому усний журнал «Українські Карпати», який було випущено членами географічного гуртка на основі вже вивчених нами тем. Саме у журналі розкрито питання, які є темою нашого уроку. Отже, записуємо тему уроку.
 +
 +
ІІІ . Повідомлення теми, мети, завдання уроку
 +
Українські Карпати ми вивчатимемо  два уроки. Ця тема є важливою, адже саме в Українських Карпатах знаходиться найвища точка України – гора Говерла,  а у селі Ділове -  географічний центр Європи.
 +
Особливістю нашого журналу є те , що кожна сторінка  ставить ряд питань і завдань, які необхідно з'ясувати на протязі уроку. Відповідаючи на питання, ви набираєте певну кількість балів, які заносяться у таблицю.
 +
Таким чином, в кінці уроку кожен учень класу зможе виставити собі оцінку. Хто набере найбільше балів, буде нагороджений путівкою в Карпати.
 +
 +
ІV. Вивчення нового матеріалу
 +
Відкриваємо першу сторінку журналу.
 +
Її назва «Географічне положення Карпат . Загальні дані.»
 +
На екрані – краєвиди Карпат
 +
Вчитель. Наче друзі на мене чекають,
 +
Щоб повідати тайни свої,
 +
Дивосвіти мені відкривають
 +
Гори – друзі найкращі мої.
 +
Повз стежки побігли модрини
 +
До туманних далеких вершин
 +
І шепочуть мені «Іменини
 +
У замріяних подруг ялин».
 +
Це для них заспівали потоки
 +
Не спішім, а послухаймо їх.
 +
Подивіться, під буком високим
 +
Зачарований олень прибіг.
 +
Забарилась в долині калина
 +
І тужливо тужить в далину,
 +
А із кетягів – сонця краплина
 +
На пісенну упала струну.
 +
Так уміють лиш гори
 +
Од людей не ховати перлин,
 +
Гей скоріше в перед! На простори
 +
З оксамитових тихих долин.
 +
Карпати. Ця Європейська гірська система простягається в межах таких країн  як Австрія, Чехія, Словаччина,Польща, Угорщина,Україна, Румунія. На території  України знаходиться східна частина Карпат.  Довжина  від верхів’їв Сяну до витоків Сучави становить 280 км., ширина понад 100 км., площа – 24 тис. км. кв.
 +
Отже, слухаємо перше питання:
 +
1.Охарактеризувати фізико – географічне положення гірського масиву Карпат (9б.)
 +
Учень. Карпати – один із найбільших гірських масивів Європи. На північному заході він починається на кордоні Австрії зі Словаччиною (поблизу Братислави) і продовжується до українсько-польського кордону. Далі Карпати простягаються дугою в південно-східному напрямку з вигином на північний схід. На південному сході Карпати різко повертають на захід, тоді на північний захід до Залізних Воріт на Дунаї, де й закінчуються.
 +
( Самооцінювання відповіді. Результат заноситься в таблицю.)
 +
Вчитель. Прошу дати відповідь на питання №2
 +
2. Що ви можете сказати  про  місцезнаходження  західної гірської системи України? (9б.)
 +
Учень. Українські Карпати зосереджені в центральній зниженій частині Карпатських гір. На північному заході вони межують з польськими, а на південному заході та півдні з румунськими Карпатами. На сході гори межують з рівнинною лісостеповою зоною України. З фізичної карти Карпат видно, що гори складаються з витягнутих з північного заходу на південний схід паралельних пасм, що розділені між собою міжгірними долинами.
 +
Вчитель. Третє завдання виконує весь клас.
 +
3. Нанести на чисту контурну карту межу Українських Карпат.(2б.)1-2 хв.
 +
( Звучить пісня Н. Бучинської «Карпати»)
 +
Вчитель. Отже, ми розглянули першу сторінку журналу і переходимо до другої під назвою « Карпати в легендах, піснях, творах художньої літератури…»
 +
Учень. Першу згадку про Карпати знаходимо у творах Геродота. У літературі вперше назва Карпати згадана давньоримським вченим Клавдієм Птоломеєм.
 +
Із цих часів до наших днів дійшла легенда, яка розповідає про  походження назви гір.
 +
Колись на нашій землі була величезна рівнина, кінця - краю якій не було видно. Володарем долини був велетень на ймення Силун. Коли йшов Силун, від його покроку земля здригалася.
 +
Розповідають, що Силун добре розумівся на ґаздівстві. На широкій долині слуги землю обробляли, хліб вирощували, за худобою доглядали. Поміж них служив у Силуна один хлопець на ймення Карпо Дніпровський, що прийшов сюди від берегів Дніпра.
 +
Служив Карпо рік, другий, п'ятий…А коли йому виповнилось 20 років , вирішив додому повертатись. Був певний, що за добру працю пан йому заплатить, і він , Карпо , повернеться до матері не з порожніми руками. Коли Карпо зустрів пана і попросив в нього платню за роботу, Силун спочатку подумав , що Карпо жартує . Ніхто не наважувався попроситися від нього. Та й платні ніхто тне вимагав. Але Карпо і не думав відступати. Це вже була нечувана зухвалість , якої пан не міг  простити . Схопив він Карпа своїми дужими руками, підняв і вдарив ним об землю. Ударив так , що аж яма зробилася.
 +
Але слузі нічого не сталося, звівся на ноги і відчув у собі непереможну силу, мабуть, землиця йому подарувала за те, що робив на ній. Схопив Карпо Силуна, вдарив ним у землю, далі ще раз і ще раз, не витримала матінка – землиця цих ударів, розкололася. І опинився Силун у підземній печері. Даремно він хотів вибратися на поверхню - земля закрилася,і не можна було знайти жодної щілинки. Тоді вдався Силун до своєї сили. Вдарив ногою у земну кору – вона вигнулася, та не відчинилася, вдарив другою - вигнулася ще більше,а відчинятися не хоче. Пробував головою пробивати, плечима витискати – марно, кулаками гатив – теж допомогло. Але від його ударів на землі прерівній гора за горою робилася, а чим дужче кидав собою Силун – велетень, тим вищі гори піднімалися довкола. А найдужче бив собою там, де Гуцульщина, і там гори вигналися найвищі.
 +
Уранці , як прокинулись наймити і побачили , що сталося, дуже здивувалися. Навколо – гори , а там де був палац Силуна, нічого не лишилося, усе провалилося у прірву. Раптом із - під землі вдарила вода,заповнила ту прірву. Озеро люди назвали Синевирським , бо було синє – синє, як небо. А горам на честь Карпа дали назву Карпати .
 +
Вчитель. Карпати - це ще гори кохання. Мабуть, найкращі поезії,вірші про кохання народилися у цій місцевості. Окремі з них стали піснями. Володимир Івасюк, Назарій Яремчук, Софія Ротару, співаючи ці пісні, стали популярними і за межами своєї країни.
 +
Давайте разом послухаємо пісню «Край» у виконанні Софії Ротару.
 +
( Звучить пісня «Край»)
 +
Вчитель.. Увага! Завдання до цієї сторінки .
 +
4. Прочитати вірш на подану тему.(5б.)
 +
(Учень читає вірш)
 +
Долини та гори,
 +
Хребтів перекати,
 +
Джерел кришталевих сльоза…
 +
Карпати, Карпати
 +
Зелені Карпати,
 +
Гуцульського краю
 +
довічна краса.
 +
                      Д. Луценко
 +
 +
Вчитель. Як бачите Карпати заслуговують детального вивчення, яке ми розпочинаємо з наступної  сторінки під назвою  «Тектонічна та геологічна будова. Рельєф»
 +
Епіграфом до неї є слова: «З картою тут попрацюй, основне у зошит занотуй.»
 +
Перед вами тектонічна та геологічна карта України, а також геохронологічна таблиця.
 +
 +
5. Користуючись картою, дати характеристику тектонічної будови Карпат та вказати які форми рельєфу їм відповідають (9б.)
 +
Учень.  Складчаста система Українських Карпат має поздовжнє простягання основних тектонічних структур, яким на поверхні  відповідають певні форми гірського рельєфу.
 +
До Передкарпаття прилягають Зовнішні Карпати, в тектонічній структурі яких є довга Зовнішня антиклінальна зона. Паралельно Зовнішнім Карпатам розміщені знижені Вододільно – Верховинські Карпати з Центральною синклінальною зоною. Далі на південний захід простягається Внутрішня антиклінальна зона, якій в рельєфі відповідають Полонинсько – Чорногірські Карпати.
 +
Крайній  південно-західний схил завершується Вулканічним хребтом.
 +
Вчитель. Коли нам вказано, що на даній сторінці основне  необхідно занотувати, прошу зробити графічний конспект у зошитах з таблиці
 +
( Звучить музика)
 +
 +
Тектонічна структура Карпат
 +
 +
 +
 +
Зовнішня                                Центральна                                    Внутрішня
 +
антиклінальна                      антиклінальна                                  антиклінальна
 +
зона                                          зона                                                зона
 +
 +
 +
 +
Зовнішні                              Вододільно-                                    Полонинсько-
 +
Карпати                              Верховинські                                  Чорногорські
 +
                                                Карпати                                                Карпати
 +
 +
Вчитель. Що можна сказати  зі схеми?
 +
Учень. Центральна частина Карпат – опущена, бо в тектонічній структурі – це синкліналь.
 +
Вчитель. Де знаходиться найвища частина Карпат?
 +
Учень. Це внутрішня антикліналь, в рельєфі – масив Чорногора, найвища вершина Карпат – г. Говерла (2061м.)
 +
Вчитель. Прошу зробити запис у зошитах на «Сторінці рекордів України».
 +
Наступне питання оцінюється 2 бали. Відкриваємо фізичну карту України в атласах.
 +
6. Списати у зошит з фізичної карти України назви і висоти найвищих вершин Українських Карпат (2б.)  Питання для самоконтролю(1-2хв.)
 +
(Звучить музика)
 +
Вчитель. Хто закінчив роботу, прошу зачитати результати. Всі звіряють.
 +
Учень. Говерла (2061м.), Бребенескул (2032м.), Піп Іван (2022м.), Петрос (2020м.), Ребра (2010м.).
 +
(Перегляд презентації «Вершини Карпат»)
 +
Вчитель. На останнє питання нашої сторінки можна дати відповідь, користуючись геохронологічною таблицею та геологічною картою журналу.
 +
Учень. Карпати утворилися у кайнозойській ері. В геологічній будові переважає крейдово–палеогеновий фліш, трапляються виходи юрських вапняків, палеозойських кристалічних сланців. Неогенові вулканічні утворення представлені базальтами та їхніми туфами.
 +
( вчитель демонструє зразки гірських порід).
 +
Вчитель. Отже, варто зробити запис у зошитах:
 +
«Карпати належать до альпійської геосинклінальної області кайнозойської ери». За геохронологічною таблицею визначимо вік гір.
 +
Учень . 21млн. років.
 +
Вчитель. Гори молоді чи старі?
 +
Учень. Молоді.
 +
Вчитель. Про що це свідчить?
 +
Учень. Що територія є сейсмічно небезпечною.
 +
Вчитель. Найсильніший землетрус відбувся 15.10.1834р.. Він охопив територію від Сваляви до Рахова. Сила поштовхів становила 7 балів. 31.05.1990р.(5б.) – епіцентр в Румунії.
 +
Вчитель. Наступна сторінка нам допоможе дізнатися про клімат, внутрішні води Карпат та ґрунти. ЇЇ назва
 +
«Клімат, води і ґрунт
 +
З карти прочитай же ти!»
 +
Перед тим, як перейти до розв’язування завдань та відповіді на задані запитання, нам необхідно визначити:
 +
1. Які чинники вплинули на формування клімату Карпат?
 +
2. Чому в Карпатах випадає найбільша кількість опадів?
 +
( Учні дають відповідь на задані питання)
 +
Вчитель. А зараз користуючись кліматичною картою, дайте відповідь на питання №7
 +
7. Дайте характеристику клімату та гідроресурсів Карпат(9б.)
 +
Учень.  Клімат Карпат помірно континентальний, теплий, з циклонічними та антициклонічними вторгненнями атлантичних повітряних мас. Температура найтеплішого місяця липня у передгір’ях становить +18 + 20С,у високогірному ярусі +8  +10С , а січневі відповідно становлять -3 -6 С і -8 -9 С. Кількість опадів від 500- 800 мм у передгір’ях до 1600 – 2000мм. на найвищих хребтах.
 +
У цих умовах формується густа річкова сітка. Це Дністер, Прут , Тиса… Вони належать до річок мішаного живлення з переважанням дощового. В цьому регіоні до 500 річок. В Карпатах знаходяться такі озера: Бребенескул, Верхнє, Апшинець, а найбільшим є Синевір.
 +
Вчитель. Такий природній компонент, як клімат впливає на ґрунти.
 +
8. Користуючись картою, назвати типи ґрунтів Українських Карпат (4б.)
 +
Учень. В Карпатах поширені такі типи ґрунтів: буроземи, дерново- буроземні кислі, дерново – оглеєні, буровато- підзолисті, лучно- буроземні кислі, підзолисті- буроземні кислі оглеєні.
 +
Вчитель. На що впливають природні компоненти, які ми охарактеризували вище. Прошу  сформувати логічний географічний ланцюг.
 +
Учень . Природні компоненти є складовою ПТК і такі компоненти як клімат, ґрунти істотно  істотно формують рослинний світ. І згідно із визначенням,зміна будь якого компоненту призведе до зміни цілого комплексу.
 +
Вчитель. Із логічного ланцюга видно, що наступною характеристикою буде рослинний і тваринний світ. Отже,  «Рослинний і тваринний світ Карпат»
 +
9.Користуючись картою атласу визначіть, які рослини поширені в Карпатах.(4б.)
 +
Учень. В Карпатах поширені такі рослини:бук, ялиця, ялина,смерека, сосна гірська, ялівець сибірський,вільха зелена; у підліску:шипшина, чорниця, ожина, малина; трав’янисті рослини: шафран Гейфеля, нарцис карпатський, аронія, радіола рожева, рододендрон,едельвейс…
 +
(Вчитель демонструє малюнки, гербарії рослин)
 +
Вчитель. Наступне питання вимагає пригадати свої знання з ботаніки.
 +
10. Що ви можете сказати про окремих представників рослинного світу цієї зони (6б.)
 +
(Учні розповідають про символ туризму – едельвейс та рослину, яка має цікаве кореневище – радіола рожева)
 +
Вчитель. Ви втомилися, тому пропонуємо для відпочинку, прочитати цікавинку!
 +
Учень. Безперечно, одним із найбільш відвідувальним місцем туристів є Долина нарцисів. Долина нарцисів біля міста Хуста - єдине місце в Україні, де в природних умовах ростуть нарциси. Вона розкинулася по берегах річки, що петляє по ній, Хустця - притоки Тиси. По обидва боки долина обгорнута невисокими, витягнутими з півночі на південь пологими гірськими схилами. Дно долини покрите лугами, місцями зустрічаються болотисті місця Хустця. Дана ділянка розташована на низовині. Вона знаходиться на висоті приблизно 170 метрів над рівнем моря біля села Кіреші, що недалеко від Хуста. Долина нарцисів займає площу 256 гектарів і із 1978.
 +
Вчитель . Наступне питання журналу стосується тваринного світу Карпат.
 +
11. За картою визначіть, які представники тваринного світу водяться в Українських Карпатах.(4б.)
 +
Учень. Типовими представниками тваринного світу Карпат є: рись, лісовий кіт, бурий ведмідь,карпатська білка, вовки, лисиці…
 +
(Вчитель демонструє малюнки тварин Карпат)
 +
 +
V. Підсумок уроку
 +
Прийом « Мікрофон»
 +
(Учні передають символічний мікрофон і розповідають про те, що їм найбільше запам’яталося з уроку).
 +
 +
 +
V. Домашнє завдання
 +
        Домашнє завдання:
 +
- опрацювати відповідний параграф підручника;
 +
- скласти тести.
   [[Категорія: ТеребВікі]]
   [[Категорія: ТеребВікі]]
   [[Категорія: Вчитель]]
   [[Категорія: Вчитель]]

Версія 16:37, 31 березня 2011

Зміст

Вчитель

Вчитель географії Дарахівської ЗОШ І- ІІІступенів

Мої інтереси

Люблю подорожувати

Проекти в яких беру участь

В цьому розділі розміщуються посилання на проекти, в яких ви берете участь.

Мої роботи

В цьому розділі розміщуються посилання (внутрішні та зовнішні)на ваші роботи, додається короткий опис. Тема уроку. Українські Карпати. Географічне положення та характеристика природних компонентів. Мета уроку: сформувати в учнів систему знань про Українські Карпати, особливості географічного положення, клімат, рослинність, тваринний світ; стимулювати учнів до самостійного пошуку та аналізу необхідної інформації; вдосконалити практичні навички учнів (робота з матеріалом підручника, додатковою літературою, картами, атласом); виховувати екологічну свідомість, любов до природи. Обладнання: фізична карта України, краєвиди Карпат (презентації «Природа Карпат», «Вершини Карпат»), зразки гірських порід, карта рослинного і тваринного світу, карта ґрунтів , атласи, підручники. Тип уроку: урок - усний журнал.

Хід уроку

І Організація класу

ІІ . Підготовка до сприйняття нового матеріалу Вступне слово вчителя. Сьогодні на уроці мова піде про один із наймальовничіших регіонів України. Переконатися в цьому і відгадати, що це за край, вам допоможе дана презентація. (Перегляд презентації. «Природа Карпат». Коментар вчителя.) Це край, який вражає нас чарівністю синіх вершин, красою полонин, дзвінкими потоками, стрункими смерічками. Ви, напевно, здогадалися, що сьогодні ми помандруємо стежками пізнання мальовничої природи Карпатських гір, ознайомимось із природними умовами і природними багатствами , а також з деякими проблемами розвитку цієї території. А допоможе нам в цьому усний журнал «Українські Карпати», який було випущено членами географічного гуртка на основі вже вивчених нами тем. Саме у журналі розкрито питання, які є темою нашого уроку. Отже, записуємо тему уроку.

ІІІ . Повідомлення теми, мети, завдання уроку

Українські Карпати ми вивчатимемо  два уроки. Ця тема є важливою, адже саме в Українських Карпатах знаходиться найвища точка України – гора Говерла,  а у селі Ділове -  географічний центр Європи.
Особливістю нашого журналу є те , що кожна сторінка  ставить ряд питань і завдань, які необхідно з'ясувати на протязі уроку. Відповідаючи на питання, ви набираєте певну кількість балів, які заносяться у таблицю.

Таким чином, в кінці уроку кожен учень класу зможе виставити собі оцінку. Хто набере найбільше балів, буде нагороджений путівкою в Карпати.

ІV. Вивчення нового матеріалу Відкриваємо першу сторінку журналу. Її назва «Географічне положення Карпат . Загальні дані.» На екрані – краєвиди Карпат Вчитель. Наче друзі на мене чекають, Щоб повідати тайни свої, Дивосвіти мені відкривають Гори – друзі найкращі мої. Повз стежки побігли модрини До туманних далеких вершин І шепочуть мені «Іменини У замріяних подруг ялин». Це для них заспівали потоки Не спішім, а послухаймо їх. Подивіться, під буком високим Зачарований олень прибіг. Забарилась в долині калина І тужливо тужить в далину, А із кетягів – сонця краплина На пісенну упала струну. Так уміють лиш гори Од людей не ховати перлин, Гей скоріше в перед! На простори З оксамитових тихих долин. Карпати. Ця Європейська гірська система простягається в межах таких країн як Австрія, Чехія, Словаччина,Польща, Угорщина,Україна, Румунія. На території України знаходиться східна частина Карпат. Довжина від верхів’їв Сяну до витоків Сучави становить 280 км., ширина понад 100 км., площа – 24 тис. км. кв. Отже, слухаємо перше питання: 1.Охарактеризувати фізико – географічне положення гірського масиву Карпат (9б.) Учень. Карпати – один із найбільших гірських масивів Європи. На північному заході він починається на кордоні Австрії зі Словаччиною (поблизу Братислави) і продовжується до українсько-польського кордону. Далі Карпати простягаються дугою в південно-східному напрямку з вигином на північний схід. На південному сході Карпати різко повертають на захід, тоді на північний захід до Залізних Воріт на Дунаї, де й закінчуються. ( Самооцінювання відповіді. Результат заноситься в таблицю.) Вчитель. Прошу дати відповідь на питання №2 2. Що ви можете сказати про місцезнаходження західної гірської системи України? (9б.) Учень. Українські Карпати зосереджені в центральній зниженій частині Карпатських гір. На північному заході вони межують з польськими, а на південному заході та півдні з румунськими Карпатами. На сході гори межують з рівнинною лісостеповою зоною України. З фізичної карти Карпат видно, що гори складаються з витягнутих з північного заходу на південний схід паралельних пасм, що розділені між собою міжгірними долинами. Вчитель. Третє завдання виконує весь клас. 3. Нанести на чисту контурну карту межу Українських Карпат.(2б.)1-2 хв. ( Звучить пісня Н. Бучинської «Карпати») Вчитель. Отже, ми розглянули першу сторінку журналу і переходимо до другої під назвою « Карпати в легендах, піснях, творах художньої літератури…» Учень. Першу згадку про Карпати знаходимо у творах Геродота. У літературі вперше назва Карпати згадана давньоримським вченим Клавдієм Птоломеєм. Із цих часів до наших днів дійшла легенда, яка розповідає про походження назви гір. Колись на нашій землі була величезна рівнина, кінця - краю якій не було видно. Володарем долини був велетень на ймення Силун. Коли йшов Силун, від його покроку земля здригалася. Розповідають, що Силун добре розумівся на ґаздівстві. На широкій долині слуги землю обробляли, хліб вирощували, за худобою доглядали. Поміж них служив у Силуна один хлопець на ймення Карпо Дніпровський, що прийшов сюди від берегів Дніпра. Служив Карпо рік, другий, п'ятий…А коли йому виповнилось 20 років , вирішив додому повертатись. Був певний, що за добру працю пан йому заплатить, і він , Карпо , повернеться до матері не з порожніми руками. Коли Карпо зустрів пана і попросив в нього платню за роботу, Силун спочатку подумав , що Карпо жартує . Ніхто не наважувався попроситися від нього. Та й платні ніхто тне вимагав. Але Карпо і не думав відступати. Це вже була нечувана зухвалість , якої пан не міг простити . Схопив він Карпа своїми дужими руками, підняв і вдарив ним об землю. Ударив так , що аж яма зробилася. Але слузі нічого не сталося, звівся на ноги і відчув у собі непереможну силу, мабуть, землиця йому подарувала за те, що робив на ній. Схопив Карпо Силуна, вдарив ним у землю, далі ще раз і ще раз, не витримала матінка – землиця цих ударів, розкололася. І опинився Силун у підземній печері. Даремно він хотів вибратися на поверхню - земля закрилася,і не можна було знайти жодної щілинки. Тоді вдався Силун до своєї сили. Вдарив ногою у земну кору – вона вигнулася, та не відчинилася, вдарив другою - вигнулася ще більше,а відчинятися не хоче. Пробував головою пробивати, плечима витискати – марно, кулаками гатив – теж допомогло. Але від його ударів на землі прерівній гора за горою робилася, а чим дужче кидав собою Силун – велетень, тим вищі гори піднімалися довкола. А найдужче бив собою там, де Гуцульщина, і там гори вигналися найвищі. Уранці , як прокинулись наймити і побачили , що сталося, дуже здивувалися. Навколо – гори , а там де був палац Силуна, нічого не лишилося, усе провалилося у прірву. Раптом із - під землі вдарила вода,заповнила ту прірву. Озеро люди назвали Синевирським , бо було синє – синє, як небо. А горам на честь Карпа дали назву Карпати .

Вчитель. Карпати - це ще гори кохання. Мабуть, найкращі поезії,вірші про кохання народилися у цій місцевості. Окремі з них стали піснями. Володимир Івасюк, Назарій Яремчук, Софія Ротару, співаючи ці пісні, стали популярними і за межами своєї країни.

Давайте разом послухаємо пісню «Край» у виконанні Софії Ротару. ( Звучить пісня «Край») Вчитель.. Увага! Завдання до цієї сторінки . 4. Прочитати вірш на подану тему.(5б.) (Учень читає вірш)

Долини та гори,
Хребтів перекати,

Джерел кришталевих сльоза… Карпати, Карпати Зелені Карпати, Гуцульського краю довічна краса.

                      Д. Луценко

Вчитель. Як бачите Карпати заслуговують детального вивчення, яке ми розпочинаємо з наступної сторінки під назвою «Тектонічна та геологічна будова. Рельєф» Епіграфом до неї є слова: «З картою тут попрацюй, основне у зошит занотуй.» Перед вами тектонічна та геологічна карта України, а також геохронологічна таблиця.

5. Користуючись картою, дати характеристику тектонічної будови Карпат та вказати які форми рельєфу їм відповідають (9б.) Учень. Складчаста система Українських Карпат має поздовжнє простягання основних тектонічних структур, яким на поверхні відповідають певні форми гірського рельєфу. До Передкарпаття прилягають Зовнішні Карпати, в тектонічній структурі яких є довга Зовнішня антиклінальна зона. Паралельно Зовнішнім Карпатам розміщені знижені Вододільно – Верховинські Карпати з Центральною синклінальною зоною. Далі на південний захід простягається Внутрішня антиклінальна зона, якій в рельєфі відповідають Полонинсько – Чорногірські Карпати. Крайній південно-західний схил завершується Вулканічним хребтом. Вчитель. Коли нам вказано, що на даній сторінці основне необхідно занотувати, прошу зробити графічний конспект у зошитах з таблиці ( Звучить музика)

Тектонічна структура Карпат


Зовнішня Центральна Внутрішня антиклінальна антиклінальна антиклінальна зона зона зона


Зовнішні Вододільно- Полонинсько- Карпати Верховинські Чорногорські

                                                Карпати                                                Карпати

Вчитель. Що можна сказати зі схеми? Учень. Центральна частина Карпат – опущена, бо в тектонічній структурі – це синкліналь. Вчитель. Де знаходиться найвища частина Карпат? Учень. Це внутрішня антикліналь, в рельєфі – масив Чорногора, найвища вершина Карпат – г. Говерла (2061м.) Вчитель. Прошу зробити запис у зошитах на «Сторінці рекордів України». Наступне питання оцінюється 2 бали. Відкриваємо фізичну карту України в атласах. 6. Списати у зошит з фізичної карти України назви і висоти найвищих вершин Українських Карпат (2б.) Питання для самоконтролю(1-2хв.) (Звучить музика) Вчитель. Хто закінчив роботу, прошу зачитати результати. Всі звіряють. Учень. Говерла (2061м.), Бребенескул (2032м.), Піп Іван (2022м.), Петрос (2020м.), Ребра (2010м.). (Перегляд презентації «Вершини Карпат») Вчитель. На останнє питання нашої сторінки можна дати відповідь, користуючись геохронологічною таблицею та геологічною картою журналу. Учень. Карпати утворилися у кайнозойській ері. В геологічній будові переважає крейдово–палеогеновий фліш, трапляються виходи юрських вапняків, палеозойських кристалічних сланців. Неогенові вулканічні утворення представлені базальтами та їхніми туфами. ( вчитель демонструє зразки гірських порід). Вчитель. Отже, варто зробити запис у зошитах:

«Карпати належать до альпійської геосинклінальної області кайнозойської ери». За геохронологічною таблицею визначимо вік гір.

Учень . 21млн. років. Вчитель. Гори молоді чи старі? Учень. Молоді. Вчитель. Про що це свідчить? Учень. Що територія є сейсмічно небезпечною. Вчитель. Найсильніший землетрус відбувся 15.10.1834р.. Він охопив територію від Сваляви до Рахова. Сила поштовхів становила 7 балів. 31.05.1990р.(5б.) – епіцентр в Румунії. Вчитель. Наступна сторінка нам допоможе дізнатися про клімат, внутрішні води Карпат та ґрунти. ЇЇ назва «Клімат, води і ґрунт З карти прочитай же ти!» Перед тим, як перейти до розв’язування завдань та відповіді на задані запитання, нам необхідно визначити: 1. Які чинники вплинули на формування клімату Карпат? 2. Чому в Карпатах випадає найбільша кількість опадів? ( Учні дають відповідь на задані питання) Вчитель. А зараз користуючись кліматичною картою, дайте відповідь на питання №7 7. Дайте характеристику клімату та гідроресурсів Карпат(9б.) Учень. Клімат Карпат помірно континентальний, теплий, з циклонічними та антициклонічними вторгненнями атлантичних повітряних мас. Температура найтеплішого місяця липня у передгір’ях становить +18 + 20С,у високогірному ярусі +8 +10С , а січневі відповідно становлять -3 -6 С і -8 -9 С. Кількість опадів від 500- 800 мм у передгір’ях до 1600 – 2000мм. на найвищих хребтах. У цих умовах формується густа річкова сітка. Це Дністер, Прут , Тиса… Вони належать до річок мішаного живлення з переважанням дощового. В цьому регіоні до 500 річок. В Карпатах знаходяться такі озера: Бребенескул, Верхнє, Апшинець, а найбільшим є Синевір. Вчитель. Такий природній компонент, як клімат впливає на ґрунти. 8. Користуючись картою, назвати типи ґрунтів Українських Карпат (4б.) Учень. В Карпатах поширені такі типи ґрунтів: буроземи, дерново- буроземні кислі, дерново – оглеєні, буровато- підзолисті, лучно- буроземні кислі, підзолисті- буроземні кислі оглеєні. Вчитель. На що впливають природні компоненти, які ми охарактеризували вище. Прошу сформувати логічний географічний ланцюг. Учень . Природні компоненти є складовою ПТК і такі компоненти як клімат, ґрунти істотно істотно формують рослинний світ. І згідно із визначенням,зміна будь якого компоненту призведе до зміни цілого комплексу.

Вчитель. Із логічного ланцюга видно, що наступною характеристикою буде рослинний і тваринний світ. Отже,  «Рослинний і тваринний світ Карпат»

9.Користуючись картою атласу визначіть, які рослини поширені в Карпатах.(4б.) Учень. В Карпатах поширені такі рослини:бук, ялиця, ялина,смерека, сосна гірська, ялівець сибірський,вільха зелена; у підліску:шипшина, чорниця, ожина, малина; трав’янисті рослини: шафран Гейфеля, нарцис карпатський, аронія, радіола рожева, рододендрон,едельвейс… (Вчитель демонструє малюнки, гербарії рослин) Вчитель. Наступне питання вимагає пригадати свої знання з ботаніки.

10. Що ви можете сказати про окремих представників рослинного світу цієї зони (6б.)

(Учні розповідають про символ туризму – едельвейс та рослину, яка має цікаве кореневище – радіола рожева) Вчитель. Ви втомилися, тому пропонуємо для відпочинку, прочитати цікавинку! Учень. Безперечно, одним із найбільш відвідувальним місцем туристів є Долина нарцисів. Долина нарцисів біля міста Хуста - єдине місце в Україні, де в природних умовах ростуть нарциси. Вона розкинулася по берегах річки, що петляє по ній, Хустця - притоки Тиси. По обидва боки долина обгорнута невисокими, витягнутими з півночі на південь пологими гірськими схилами. Дно долини покрите лугами, місцями зустрічаються болотисті місця Хустця. Дана ділянка розташована на низовині. Вона знаходиться на висоті приблизно 170 метрів над рівнем моря біля села Кіреші, що недалеко від Хуста. Долина нарцисів займає площу 256 гектарів і із 1978. Вчитель . Наступне питання журналу стосується тваринного світу Карпат. 11. За картою визначіть, які представники тваринного світу водяться в Українських Карпатах.(4б.) Учень. Типовими представниками тваринного світу Карпат є: рись, лісовий кіт, бурий ведмідь,карпатська білка, вовки, лисиці… (Вчитель демонструє малюнки тварин Карпат)

V. Підсумок уроку Прийом « Мікрофон» (Учні передають символічний мікрофон і розповідають про те, що їм найбільше запам’яталося з уроку).


V. Домашнє завдання

        Домашнє завдання: 

- опрацювати відповідний параграф підручника; - скласти тести.