Користувач:Бондарчук Лариса

Матеріал з ТерноВікі

(відмінності між версіями)
Перейти до: навігація, пошук
(Мої інтереси)
(Мої роботи)
 
Рядок 17: Рядок 17:
В цьому розділі розміщуються посилання на проекти, в яких ви берете участь.
В цьому розділі розміщуються посилання на проекти, в яких ви берете участь.
==Мої роботи==
==Мої роботи==
-
В цьому розділі розміщуються посилання (внутрішні та зовнішні)на ваші роботи, додається короткий опис.
+
 
 +
 
 +
  Урок з курсу «Я і Україна»
 +
            в 2 класі на тему
 +
«Як зимують птахи і звірі»
 +
 
 +
 
 +
     
 +
Тема. Як зимують птахи і звірі. Практична робота. Збирання насіння для підгодівлі 
 +
          птахів взимку.
 +
Мета. Продовжувати формувати уявлення  про птахів і звірів; встановлювати 
 +
          взаємозв’язки між змінами в неживій природі, житті рослин і тварин;
 +
          розвивати логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до природи.
 +
Обладнання: дитячі малюнки, таблиці із зображенням птахів, плакати, сніжинки, картинка сороки, годівнички, насіння.
 +
 
 +
                                Хід уроку
 +
1. Підсумок фенологічних спостережень.
 +
  – Яка зараз пора року? Який місяць? Число?
 +
  – Який стан неба?
 +
  – Чи були опади? Вітер?
 +
  – Яка температура повітря?
 +
  – Яка погода переважала протягом минулого тижня?
 +
2. Перевірка домашнього завдання.
 +
Вірш.  Сидить пряля та й пряде –
 +
            сніг іде – іде – іде.
 +
            Нитка рветься де-не-де,
 +
            а вона пряде й  пряде.
 +
            Сніг іде – іде – іде,
 +
            а вона пряде й пряде.
 +
Гра «Сніжинки»
 +
– До вас налетіло багато сніжинок.
 +
На минулому уроці ми вивчали ознаки зими.
 +
– Візьміть сніжинку і підтвердіть, чи характерні записані ознаки для зими.(Включаю аудіозапис мелодія П.Чайковського «Ялиновий ліс взимку»)  
 +
• Сонце стоїть низько на небосхилі.
 +
• Річки й ставки вкрились льодом.
 +
• Падають рясні дощі. (–) (Сніг)
 +
                                       
 +
• Небо часто вкривають темні хмари.
 +
• Всі дерева стоять голі. (–)  (Хвойні дерева зелені)
 +
• Повітря надворі тепле (–)  (Холодне)
 +
• На землю падає сніг.
 +
           
 +
– Хто знає вірш чи загадку про ознаки зими ? (Діти читають напам’ять вірші)
 +
3. Повідомлення тема і мети уроку.
 +
– Сьогодні надворі холодно. Все вкрите снігом – і земля, і будинки, і дерева. Взимку всі намагаються сховатись від морозу і кожен по-своєму пристосувався зимувати.
 +
«Як зимують птахи і звірі» - тема уроку. Сьогодні ми дізнаємося, як зимують тварини, як їхнє життя залежить від неживої природи, від життя рослин, дізнаємося хто і чим підгодовує тварин у скрутну для них пору.
 +
4. Первинне сприймання нового матеріалу.
 +
Технологія «Мозковий штурм»
 +
– Я роздам ваші малюнки, на яких зображені тварини. Ви уважно розгляньте, а тоді розмістіть в тому місці, до якої групи вони належать.
 +
 +
– Я бачу, що не всі діти розмістили малюнки. (Малюнки окуня і жаби) Чому?
 +
– Молодці! Бо це інші групи тварин.
 +
Гра « Чи є зайва тварина ?»
 +
– Перевіримо чи правильно ви розмістили малюнки. Я показую зображення, а ви якщо помітите помилку, то поплескайте в долоні.
 +
– Ще до нас завітала молода сорока, яка ще не бачила зими і снігу, і голосно тріщить:
 +
«Була сьогодні в лісі, скрізь тиша, не видно любимих комашок, гусениць, личинок, гризунів. Одні птахи відлетіли, інші залишилися, нічого не розумію».
 +
– Давайте разом допоможемо сороці розібратися.
 +
– Діти, де зимують комахи ? (Прикріплюю малюнки бджоли, хруща, метлика і мухи)
 +
Відповіді дітей.
 +
Тихо в зимовому лісі.
 +
У-у-у – завиває вітер.
 +
Ш-ш-ш – шумлять могутні дуби.
 +
Трісь – впала суха гілка.
 +
Тук-тук-тук – вправно вистукує лісовий майстер.
 +
 +
Загадка.
 +
   
 +
 
 +
       
 +
Відгадайте швидко, хто Має носик-долото, Хто комах з кори виймає Про здоров’я  лісу дбає. (Дятел)
 +
– Але комахи поховалися. Чим взимку живиться цей птах ?
 +
Дятел видовбує з-під кори дерев шкідливих комах, а у хвойних лісах він харчується насінням шишок.
 +
– Чи бачили ви дятлову кузню ?
 +
Він встромляє шишку в розколину стовбура чи пенька і довбає її дзьобом, виколупуючи з них насіння, а самі шишки викидає. За зиму може назбиратися декілька тисяч розбитих шишок.
 +
 +
Загадка.  Жовтогруді щебетушки     Купили чорні капелюшки,     А ще мають білі щічки,     Називають їх . . . (Синички)
 +
 
 +
Синиці своїм сильним дзьобом проникають у тріщини кори дерев і дістають яйця і личинки комах; видовбують  насіння з шишок. Підлітають до кватирки хати і клюють продукти: сало, масло, сир. Відвідують годівниці.                              Вони мають сильні товсті лапи з міцними пальцями і заломленими кігтями – причіплюються  до будь-якої гілки дерева і гойдаються вниз головою, заглядаючи у щілини, витягуючи заціпенілі комахи. Синиці дуже ненажерливі: за добу з’їдають стільки, скільки важать самі. Восени і взимку синиці заготовляють корм про запас, ховаючи комах, плоди, летючки клена, горішки липи у щілини і тріщини кори. Тобі взимку знаходять хоча б частину запасів.
 +
 +
 +
Загадка.      Галаслива і криклива, Яскрава і красива. Свої комори забуває, А білчині розгрібає.       
 +
                            (Сойка)
 +
 +
Сойка робить значні запаси жолудів на зиму (до 4 кг).  Запаси жолудів і горішків бука ховає в свої комори – ховає під опале листя, в мох, під кору дерев. А потім шукає комору, розкопуючи сніг під деревами. Якщо не знайде, то жолуді проростають . Або ці запаси знаходять лісові звірі. Ще сойки їдять ягоди, насіння, комах.
 +
 +
 +
Ще жолуді полюбляють  сороки. Крім того вони  поїдають насіння кавунів, динь, огірків, яблука.
 +
 
 +
 
 +
Загадки.      Маленький, сіренький на соняшник сів, Надзьобався добре й далі полетів.  (Горобець)
 +
 +
 +
            Одяг сіруватий, повадки воруваті,  Крикуха хриплувата – Відома всім персона. Звичайно, це  . . .  (Ґава)
 +
                     
 +
 +
Горобці і ґави наближаються до житла людини, де їм легше прогодуватися і пережити зиму.
 +
По снігу стрибають горобчики. Вони настовбурчилися, розпушилися (у них виріс густий шар пуху) – стали схожі на м’ячики. Стрибають, крихти збирають.
 +
Ґави (ворони) гуляють перевальцем. Між ними метушаться галки. Так і хочуть щось вкрасти. Обступлять собачу миску і крадуть їжу.
 +
 +
А ще до нас прилітають снігурі, омелюхи. Сідають на дерева горобини, кущі калини, черемхи і поїдають яскраві плоди.
 +
 
 +
– Всіх цих птахів ми називаємо зимуючими.
 +
– Де поділися інші птахи?
 +
– Чому нас покинули перелітні птахи?
 +
Фізкультхвилинка.
 +
                  Прошу всіх вас встати         Фізкультпаузу почати.
 +
Гра «Голос птахів» .  Відобразіть голос птахів.
 +
Ворона, зозуля, горобець, півень, голуб, сова.
 +
Гра «Перелітні і зимуючі птахи»
 +
– Якщо птахи перелітні, то покажіть як вони відлітають у теплі краї,  а якщо зимуючі – сядьте на стілець.
 +
Лелека, грак, сова, сорока, ластівка, журавель, дятел, ворона, шпак.
 +
  – Так важко птахам взимку. Треба їм обов’язково допомагати.
 +
Робота з підручником с.94 1) читання тексту.
 +
– Чому взимку гинуть птахи від голоду ?
 +
– Чим можна підгодовувати пернатих ?
 +
          2) робота з малюнком на с.94 Ось погляньте годівничка. Це маленький стіл для пташок, А на ньому різні страви. Горобці, синички, ґави! Прилітайте на обід! У їдальні вільний вхід.
 +
– Кого ми бачимо на годівничці ?
 +
Акція «Допоможемо зимуючим птахам». Зробимо своїми руками годівничку і насиплемо корму для птахів.
 +
– Чи був успішним проект «Кожну крихту збережемо» ? Чи заготовляли ви білі крихти ?
 +
– Де зимують риби і жаби ? (Вони проводять зиму у водоймах під шаром льоду ).
 +
– А як переживають зиму звірі ? Ті, кому взимку не знайти ягід, корінців, жуків, личинок, плодів – вже сплять у теплих барлогах і норах. Восени вони накопичують жир під шкірою і взимку виживають завдяки цьому.
 +
– Які тварини заснули на зиму ?
 +
Голод заставляє інколи виходити із своїх теплих нір деяких тварин в пошуках їжі. На снігу в лісі ми можемо побачити сліди деяких тварин.
 +
 +
Гра «Плутанка» де чиї сліди.
 +
Гра «Заглянемо у вікно природи»
 +
 
 +
  – Давайте здійснимо умовну подорож до зимового лісу та заглянемо у «вікно природи»  і  складемо розповідь  за картинками, як зимують звірі.
 +
 
 +
 +
 +
1) Сплячка їжака Вмостився він ще з осені під теплу перину осіннього листя, згорнувся клубочком і заснув. А сніг притрусив – і тепло їжачкові спати.
 +
2) Ведмідь в барлозі Велику кучугуру побачиш – це хатинка ведмедя. Біля неї проходить лисиця. У неї пухнасте руде хутро, стає на зиму ще густішим. Тіло рухливе, ноги гнучкі. Лапи вкриті шерстю і не мерзнуть у люті морози. Але важко знайти їжу, коли багато снігу. Звірок приходить іноді на ферми. Ховається у густих заростях .
 +
3) Зайці Постійної хати не мають, тож вдягаються в теплу білу шубу (стають непомітні). Лапки опушені хутром – зайці не провалюються в сніг. Їдять молоду кору дерев чи бруньки.
 +
4) Вовки Взимку ховаються у хащах і великими зграями виходять на полювання. Ловлять хворих або молодих козуль, оленів і лосів.
 +
5) Лосі їдять гілки Бродять по лісі олені, лосі – об’їдать тоненькі гілочки дерев і кущів. А коли кора сильно промерзне, важко тваринам її гризти, зуби ковзають по ній.
 +
6) Лосі і годівнички Тому люди допомагають їм – заготовляють сіно у годівниці.
 +
– Де ми можемо побачити білок ?           Запасають з осені харчі. Якщо холодно – закривають дупло сухим мохом, травою.
 +
  Фізкультхвилинка.
 +
Гра «Дзеркало» – покажи товаришу по парті за допомогою міміки і жестів тварину. Ведмідь, заєць, лисиця, метелик, жаба, олень.
 +
 +
 
 +
5. Осмислення знань
 +
 
 +
а) Робота з підручником (с.95)
 +
б) Відповіді на запитання – Як люди турбуються про звірів ?
 +
 +
 +
в) Робота в зошиті ( с.33)
 +
6.  Підсумок уроку
 +
– Що ми вивчали на уроці ?
 +
Робота з плакатом «Де заховалися тварини взимку» ? – Розмістіть малюнки тварин у відповідну хатинку.
 +
             
 +
7. Домашнє завдання
 +
Опрацювати с.94-95, виготовити годівничку, насипати корму і повісити біля свого вікна
 +
– Я хочу до вас звернутися з проханням :
 +
Холодно взимку зайчатам і білці песик у будці, в сараї корівці… Мерзнуть у котика лапки і вуха, мерзне ворона в лиху завірюху. Як допоможемо дружно, малята, – виживуть взимку птахи і звірята. Л.Левченко
 +
 +
 
[[Категорія: ШумськВікі]]
[[Категорія: ШумськВікі]]
   [[Категорія: Вчитель]]
   [[Категорія: Вчитель]]

Поточна версія на 10:56, 11 березня 2012

Зміст

Про себе

Працюю в Шумській ЗОШ І-ІІІ ст. №2 Освіта вища, закінчила Тернопільський державний педагогічний інститут у 1995р. за спеціальністю педагогіка і методика початкового навчання

   Місце роботи – Шумська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №2, 

вул. Українська, 39, тел. 2-11- 54

   Стаж роботи: загальний – 16 р.       у тому числі педагогічний  – 16р. 
   Спеціаліст вищої категорії

Мої інтереси

Працюю над проблемою «Розвиток пізнавального інтересу молодших школярів на уроці «Я і Україна»
Педагогічне кредо: «Духовне життя дитини повноцінне лише тоді, коли вона живе у світі гри, казки, музики, фантазії, творчості.
Без цього вона засушена квітка» (В. Сухомлинський)

Проекти в яких беру участь

В цьому розділі розміщуються посилання на проекти, в яких ви берете участь.

Мої роботи

  Урок з курсу «Я і Україна» 
           в 2 класі на тему

«Як зимують птахи і звірі»


Тема. Як зимують птахи і звірі. Практична робота. Збирання насіння для підгодівлі

         птахів взимку.

Мета. Продовжувати формувати уявлення про птахів і звірів; встановлювати

         взаємозв’язки між змінами в неживій природі, житті рослин і тварин; 
         розвивати логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: дитячі малюнки, таблиці із зображенням птахів, плакати, сніжинки, картинка сороки, годівнички, насіння.

                               Хід уроку

1. Підсумок фенологічних спостережень.

 – Яка зараз пора року? Який місяць? Число?
 – Який стан неба? 
 – Чи були опади? Вітер?
 – Яка температура повітря?
 – Яка погода переважала протягом минулого тижня?

2. Перевірка домашнього завдання. Вірш. Сидить пряля та й пряде –

            сніг іде – іде – іде.
            Нитка рветься де-не-де,
            а вона пряде й  пряде.
            Сніг іде – іде – іде, 
            а вона пряде й пряде.

Гра «Сніжинки» – До вас налетіло багато сніжинок. На минулому уроці ми вивчали ознаки зими. – Візьміть сніжинку і підтвердіть, чи характерні записані ознаки для зими.(Включаю аудіозапис мелодія П.Чайковського «Ялиновий ліс взимку») • Сонце стоїть низько на небосхилі. • Річки й ставки вкрились льодом. • Падають рясні дощі. (–) (Сніг)

• Небо часто вкривають темні хмари. • Всі дерева стоять голі. (–) (Хвойні дерева зелені) • Повітря надворі тепле (–) (Холодне) • На землю падає сніг.

– Хто знає вірш чи загадку про ознаки зими ? (Діти читають напам’ять вірші) 3. Повідомлення тема і мети уроку. – Сьогодні надворі холодно. Все вкрите снігом – і земля, і будинки, і дерева. Взимку всі намагаються сховатись від морозу і кожен по-своєму пристосувався зимувати. «Як зимують птахи і звірі» - тема уроку. Сьогодні ми дізнаємося, як зимують тварини, як їхнє життя залежить від неживої природи, від життя рослин, дізнаємося хто і чим підгодовує тварин у скрутну для них пору. 4. Первинне сприймання нового матеріалу. Технологія «Мозковий штурм» – Я роздам ваші малюнки, на яких зображені тварини. Ви уважно розгляньте, а тоді розмістіть в тому місці, до якої групи вони належать.

– Я бачу, що не всі діти розмістили малюнки. (Малюнки окуня і жаби) Чому? – Молодці! Бо це інші групи тварин. Гра « Чи є зайва тварина ?» – Перевіримо чи правильно ви розмістили малюнки. Я показую зображення, а ви якщо помітите помилку, то поплескайте в долоні. – Ще до нас завітала молода сорока, яка ще не бачила зими і снігу, і голосно тріщить:

	«Була сьогодні в лісі, скрізь тиша, не видно любимих комашок, гусениць, личинок, гризунів. Одні птахи відлетіли, інші залишилися, нічого не розумію».

– Давайте разом допоможемо сороці розібратися. – Діти, де зимують комахи ? (Прикріплюю малюнки бджоли, хруща, метлика і мухи) Відповіді дітей. Тихо в зимовому лісі. У-у-у – завиває вітер. Ш-ш-ш – шумлять могутні дуби. Трісь – впала суха гілка. Тук-тук-тук – вправно вистукує лісовий майстер.

Загадка.


Відгадайте швидко, хто Має носик-долото, Хто комах з кори виймає Про здоров’я лісу дбає. (Дятел) – Але комахи поховалися. Чим взимку живиться цей птах ? Дятел видовбує з-під кори дерев шкідливих комах, а у хвойних лісах він харчується насінням шишок. – Чи бачили ви дятлову кузню ? Він встромляє шишку в розколину стовбура чи пенька і довбає її дзьобом, виколупуючи з них насіння, а самі шишки викидає. За зиму може назбиратися декілька тисяч розбитих шишок.

Загадка. Жовтогруді щебетушки Купили чорні капелюшки, А ще мають білі щічки, Називають їх . . . (Синички)

Синиці своїм сильним дзьобом проникають у тріщини кори дерев і дістають яйця і личинки комах; видовбують насіння з шишок. Підлітають до кватирки хати і клюють продукти: сало, масло, сир. Відвідують годівниці. Вони мають сильні товсті лапи з міцними пальцями і заломленими кігтями – причіплюються до будь-якої гілки дерева і гойдаються вниз головою, заглядаючи у щілини, витягуючи заціпенілі комахи. Синиці дуже ненажерливі: за добу з’їдають стільки, скільки важать самі. Восени і взимку синиці заготовляють корм про запас, ховаючи комах, плоди, летючки клена, горішки липи у щілини і тріщини кори. Тобі взимку знаходять хоча б частину запасів.


Загадка. Галаслива і криклива, Яскрава і красива. Свої комори забуває, А білчині розгрібає.

                            (Сойка) 

Сойка робить значні запаси жолудів на зиму (до 4 кг). Запаси жолудів і горішків бука ховає в свої комори – ховає під опале листя, в мох, під кору дерев. А потім шукає комору, розкопуючи сніг під деревами. Якщо не знайде, то жолуді проростають . Або ці запаси знаходять лісові звірі. Ще сойки їдять ягоди, насіння, комах.


Ще жолуді полюбляють сороки. Крім того вони поїдають насіння кавунів, динь, огірків, яблука.


Загадки. Маленький, сіренький на соняшник сів, Надзьобався добре й далі полетів. (Горобець)


       						     Одяг сіруватий, повадки воруваті,  Крикуха хриплувата – 			Відома всім персона.			Звичайно, це  . . .   (Ґава)
                     

Горобці і ґави наближаються до житла людини, де їм легше прогодуватися і пережити зиму.

	По снігу стрибають горобчики. Вони настовбурчилися, розпушилися (у них виріс густий шар пуху) – стали схожі на м’ячики. Стрибають, крихти збирають.

Ґави (ворони) гуляють перевальцем. Між ними метушаться галки. Так і хочуть щось вкрасти. Обступлять собачу миску і крадуть їжу.

А ще до нас прилітають снігурі, омелюхи. Сідають на дерева горобини, кущі калини, черемхи і поїдають яскраві плоди.

– Всіх цих птахів ми називаємо зимуючими. – Де поділися інші птахи? – Чому нас покинули перелітні птахи? Фізкультхвилинка.

                  Прошу всіх вас встати										        Фізкультпаузу почати.

Гра «Голос птахів» . Відобразіть голос птахів. Ворона, зозуля, горобець, півень, голуб, сова. Гра «Перелітні і зимуючі птахи» – Якщо птахи перелітні, то покажіть як вони відлітають у теплі краї, а якщо зимуючі – сядьте на стілець. Лелека, грак, сова, сорока, ластівка, журавель, дятел, ворона, шпак.

  – Так важко птахам взимку. Треба їм обов’язково допомагати.

Робота з підручником с.94 1) читання тексту. – Чому взимку гинуть птахи від голоду ? – Чим можна підгодовувати пернатих ?

         2) робота з малюнком на с.94 									Ось погляньте годівничка. 										Це маленький стіл для пташок, 									А на ньому різні страви.										Горобці, синички, ґави!											Прилітайте на обід!											У їдальні вільний вхід.

– Кого ми бачимо на годівничці ? Акція «Допоможемо зимуючим птахам». Зробимо своїми руками годівничку і насиплемо корму для птахів.

– Чи був успішним проект «Кожну крихту збережемо» ? Чи заготовляли ви білі крихти ?

– Де зимують риби і жаби ? (Вони проводять зиму у водоймах під шаром льоду ). – А як переживають зиму звірі ? Ті, кому взимку не знайти ягід, корінців, жуків, личинок, плодів – вже сплять у теплих барлогах і норах. Восени вони накопичують жир під шкірою і взимку виживають завдяки цьому. – Які тварини заснули на зиму ? Голод заставляє інколи виходити із своїх теплих нір деяких тварин в пошуках їжі. На снігу в лісі ми можемо побачити сліди деяких тварин.

Гра «Плутанка» де чиї сліди. Гра «Заглянемо у вікно природи»

 – Давайте здійснимо умовну подорож до зимового лісу та заглянемо у «вікно природи»  і  складемо розповідь  за картинками, як зимують звірі. 


1) Сплячка їжака Вмостився він ще з осені під теплу перину осіннього листя, згорнувся клубочком і заснув. А сніг притрусив – і тепло їжачкові спати. 2) Ведмідь в барлозі Велику кучугуру побачиш – це хатинка ведмедя. Біля неї проходить лисиця. У неї пухнасте руде хутро, стає на зиму ще густішим. Тіло рухливе, ноги гнучкі. Лапи вкриті шерстю і не мерзнуть у люті морози. Але важко знайти їжу, коли багато снігу. Звірок приходить іноді на ферми. Ховається у густих заростях . 3) Зайці Постійної хати не мають, тож вдягаються в теплу білу шубу (стають непомітні). Лапки опушені хутром – зайці не провалюються в сніг. Їдять молоду кору дерев чи бруньки. 4) Вовки Взимку ховаються у хащах і великими зграями виходять на полювання. Ловлять хворих або молодих козуль, оленів і лосів. 5) Лосі їдять гілки Бродять по лісі олені, лосі – об’їдать тоненькі гілочки дерев і кущів. А коли кора сильно промерзне, важко тваринам її гризти, зуби ковзають по ній. 6) Лосі і годівнички Тому люди допомагають їм – заготовляють сіно у годівниці. – Де ми можемо побачити білок ? Запасають з осені харчі. Якщо холодно – закривають дупло сухим мохом, травою.

 Фізкультхвилинка.

Гра «Дзеркало» – покажи товаришу по парті за допомогою міміки і жестів тварину. Ведмідь, заєць, лисиця, метелик, жаба, олень.


5. Осмислення знань

а) Робота з підручником (с.95) б) Відповіді на запитання – Як люди турбуються про звірів ?


в) Робота в зошиті ( с.33) 6. Підсумок уроку – Що ми вивчали на уроці ? Робота з плакатом «Де заховалися тварини взимку» ? – Розмістіть малюнки тварин у відповідну хатинку.

7. Домашнє завдання Опрацювати с.94-95, виготовити годівничку, насипати корму і повісити біля свого вікна – Я хочу до вас звернутися з проханням : Холодно взимку зайчатам і білці песик у будці, в сараї корівці… Мерзнуть у котика лапки і вуха, мерзне ворона в лиху завірюху. Як допоможемо дружно, малята, – виживуть взимку птахи і звірята. Л.Левченко

Особисті інструменти