Конспект уроку з теми "Фонетика" №2

Матеріал з ТерноВікі

(відмінності між версіями)
Перейти до: навігація, пошук
 
(5 проміжних версій не показані.)
Рядок 1: Рядок 1:
-
Т'''ема:  Позначення звуків мовлення на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв.'''  
+
'''Тема:  Позначення звуків мовлення на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв.'''  
-
  '''Мета:''' удосконалити вміння учнів розрізняти звуки мовлення, та позначення їх на письмі;  
+
'''Мета:''' удосконалити вміння учнів розрізняти звуки мовлення, та позначення їх на письмі;  
поглибити знання учнів про знаки письма, алфавіт, домогтися усвідомлення співвідношення звуків і букв у слові;  
поглибити знання учнів про знаки письма, алфавіт, домогтися усвідомлення співвідношення звуків і букв у слові;  
Рядок 17: Рядок 17:
'''І. Актуалізація опорних знань.'''
'''І. Актуалізація опорних знань.'''
-
  Доброго дня, юні дослідники, перш ніж розповісти про спільну роботу в групах, пропоную пригадати, що ми з вами вивчали на попередньому уроці, а для цього – розгадайте ребуси ( робота в групах) Яка група першою впорається із завданням, та першою звітуватиме про виконану роботу.
+
Доброго дня, юні дослідники, перш ніж розповісти про спільну роботу в групах, пропоную пригадати, що ми з вами вивчали на попередньому уроці, а для цього – розгадайте ребуси ( робота в групах).
 +
 
 +
Яка група першою впорається із завданням, та першою звітуватиме про виконану роботу.
 +
 
 +
'''ІІ. Перевірка домашнього завдання.'''
 +
 
 +
Лідери груп розповідають про виконану роботу, інші учасники ставлять питання по вивченій темі ( дослідження груп у додатку до уроку).
 +
 
 +
'''ІІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.'''
 +
 
 +
Знайомство з графікою, орфографією, орфоепією.
 +
Наша мова – звукова, і слова в ній передаються за допомогою звуків. Тому фонетика, як наука про звуковий склад мови, пов’язана з усіма галузями мовознавства. Однак особливо тісно -  три розділи науки про мову, які встановлюють і вивчають правила передачі звуків, звукового складу слів в усному і писемному мовленні (учитель вивішує на дошку нові терміни та коментує їх)
 +
 
 +
''Офографія'' (від грецького – правильність написання) – система загальноприйнятих правил написання слів якої-небудь мови.
 +
 
 +
''Орфоепія'' (від грецького – правильність мови) – розділ мовознавства. Що вивчає правильність вимови слів. Система загальноприйнятих правил літературної вимови будь-якої мови.
 +
 
 +
''Графіка''(від грецького – пишу, малюю) – галузь мовознавства, яка досліджує співвідношення між літерами й звуками. Розділ учення про різні системи письмових або друкованих знаків, літер.
 +
 
 +
Власне з останньою у нас сьогодні відбудеться цікава подорож.
 +
 
 +
• Пригадайте, які слова ви відгадали у ребусах ( літера, абетка)?
 +
 
 +
• Доберіть до них слова-синоніми ( буква, алфавіт).
 +
 
 +
• Як вони пов’язані між собою?(буква або літера – це те , що ми пишемо і читаємо,  графічне зображення звука;  абетка або алфавіт – це сукупність букв кожної мови, які розміщені у певному порядку).
 +
 
 +
'''ІV. Сприймання і усвідомлення учнями навчального матеріалу.'''
 +
 
 +
1. Самостійна робота учнів із матеріалом підручника ( с. 96).
 +
 
 +
2. Бесіда за опрацьованим матеріалом:
 +
 
 +
• Що нового ви дізналися із параграфа 30?
 +
 
 +
• А чи знаєте ви, чому і як виник алфавіт?
 +
 
 +
3. Прослухайте лінгвістичну казку «Як виник алфавіт».
 +
 
 +
Було це дуже давно. Жили собі у незвичайному царстві звуки. Все було б добре, коли б у їхньому царстві панував закон-порядок. Але звуки були незадоволені тим, що вимовляли їх так, як кому заманеться, а букв тоді ще не було.
 +
От і вирішили звуки обрати собі царя. Голосні обрали А, а Приголосні – Б. Кому з них бути царем? Почалися суперечки. Приголосних було більше, тому вони перемогли. Царем став Б. він сильніше любив Приголосні, догоджав їм. Коли збирав звуки на раду, то Приголосні садив на найпочесніші місця. А Голосні завжди сиділи десь у куточку.
 +
Не хотіли Голосні терпіти приниження. Змовилися вони й утекли. У царстві стався переполох, замість слів виходили якісь дивні звукосполучення.
 +
 
 +
Зрозуміли Приголосні, що без Голосних їм не обійтися. Пішли вони на розшуки. Багато царств обійшли, та все даремно. Приголосні розділилися на групи, продовжували пошуки. Одного разу втомлені Л, Ф, В, Т сіли перепочити. Раптом вони почули дивні слова, складені тільки з голосних. Зрозуміли Л, Ф, В, Т, що у цьому маленькому царстві проживають Голосні.
 +
 
 +
Тоді звуки вирішили намалювати себе і своїх друзів на папері. Вийшли дивні слова: «Ш..н..вн…. Г..л..сн..! Пр..с..м в..б..ч..нн.. . П..в..рт..йт..сь. Ч..к….м.. .»
 +
 
 +
Листочки з дивним текстом розвішали по всьому царству. Коли Голосні побачили написи, то відразу здогадалися, що мало бути на місці пропусків. Кожен Голосний намалював себе. Всі разом Голосні вирішили повернутися.
 +
Щоб жити у злагоді, звуки придумали створити склад букв, який вони назвали Алфавітом. З того часу звуки стали позначатися певними літерами. Але одна буква могла виражатися двома звуками (щ) або дві букви могли означати один звук (дз, дж). Букви і звуки про все мирно домовились і видали чіткі закони-правила. Царем обрали звук А, а царицею стала літера А. В алфавіті ця буква стоїть на найпочеснішому першому місці. (Л. Лазарчук)
 +
 
 +
• Чи знаєте ви скільки літер є в українському алфавіті? ( 33)
 +
 
 +
• Хто зможе без підготовки пригадати алфавіт?
 +
 
 +
• А скільки звуків в українському мовленні? ( 38)
 +
 
 +
• Як це сталось, невже немає стільки літер , щоб позначити усі звуки на письмі?
 +
 
 +
4. Колективна робота з підручником ( с. 97)
 +
 
 +
'''V. Тренувальні вправи на осмислення знань, формування навчальної діяльності.'''
 +
 
 +
1. Допоможіть класному керівнику та складіть список учнів класу за алфавітом ( вправа 206)
 +
 
 +
2. Вправа 204, 205 (письмово).
 +
 
 +
3. Вправа 207 ( усно).
 +
 
 +
4. Вправа 210 (письмово).
 +
 
 +
'''VІ .Підсумок уроку та оцінювання учнів.'''
 +
 
 +
Відповісти на мовні жартівливі питання.
 +
 
 +
- Що стоїть посеред школи?
 +
 
 +
- Чого нема в дельфіна, але є  в кита, акули, краба?
 +
 
 +
- Чого нема в яблуні, але є  у вишні, черешні, груші?
 +
 
 +
- Чим закінчується літо і починається осінь?
 +
 
 +
- Що стоїть посеред городу? А посеред лісу?
 +
 
 +
- Чого немає в дині, але є в кавуні, гарбузі?
 +
 
 +
- Чим відрізняється шиття від життя? А лиман від лимона?
 +
 
 +
'''VІІ. Завдання додому.'''
 +
 
 +
1.Вивчити параграф 30.
 +
 
 +
2. Виписати слова з я, ю, є, ї. Букви, що позначають голосний звук і м’якість приголосного підкреслити прямою лінією, а ті, що передають голосний і приголосний, - хвилястою.
 +
 
 +
'''Додаток до уроку1.'''
 +
 
 +
''Група «Мовознавці»''
 +
 
 +
Ми уважно вивчили та розглянули таблицю «Органи мовлення» і прийшли до висновку, що голосні звуки – складотворні, приголосні – нескладотворчі. Разом ми склали таку таблицю творення звуків. Пропонуємо вам за допомогою стрілок визначити, як вони творяться, а ми допоможемо.
 +
 
 +
''Група «Природознавці»''
 +
 
 +
Ми спробували відшукати відповідь на наше запитання у підручнику  з природознавства та в енциклопедії.
 +
 
 +
'''§11. Звук'''
 +
 
 +
Пташиний спів і шум автомобіля, шелест листя й гучне ревіння літака, плач немовляти й заразний сміх юнака - тисячі різноманітних звуків вдень і вночі оточують нас.
 +
 
 +
Як вони виникають і чому ми їх чуємо?
 +
 
 +
Ранок. Дзвенить будильник.
 +
 
 +
Звуки можуть розповсюджуватися не тільки в повітрі, а й вінших середовищах.
 +
Дельфіни, кити, інші мешканці морів та океанів видають різноманітні звуки,які розповсюджуюються у воді.
 +
 
 +
Звук має швидкість! Причому в різних середовищах вона різна.
 +
 
 +
Отже, звук - це хвилі, що розповсюджуються від джерела звуку в будь-якому середовищі (газ, рідина, тверді речовини).
 +
 
 +
Як же ми сприймаємо всі ці звуки? Щоб відповісти на це питання, необхідно знати, яквлаштоване вухо людини.
 +
 
 +
Коливання частинок повітря - хвилі, що йдуть від джерела звуку, заповнюють простір, проникають усюди.
 +
 
 +
Коли хвилі сягають вуха, частинки повітря починають коливатися в слуховому проході.
 +
 
 +
Слуховий прохід закінчується барабанною перетинкою, яка під дією частинок повітря сама починає коливатися.Утворюються певні сигнали, що передаються до мозку.Так відбувається сприйняття звуку.
 +
 
 +
Людина - це складова частина природи. Її організм схожий на організм тварин - мавп, собак та ін.
 +
 
 +
Людина, як і мавпи, належить до групи ссавців.
 +
 
 +
Утім, існують відмінності  між людиною й іншими ссавцями. По- перше, це прямоходіння.
 +
 
 +
По-друге, у людини складно влаштований головний мозок. Завдяки такій будові мозку людина мислить,розмовляє, створює твори мистецтва...
 +
 
 +
Найголовнішою умовою розвитку людини є спілкування,набуття знань та їхнє використання.
 +
 
 +
''Група «Історики»''
 +
 
 +
Ми відшукали в підручнику історії цікаві відомості про виникнення письма та найдавніші пам’ятки.
 +
 
 +
2.Писемні пам’ятки
 +
 
 +
У цьому розділі  ми дізнались, що
 +
найдавнішим скарбом для дослідника є все те , що залишили після себе люди, а особливо те, що вони написали.
 +
 +
Писемність на Землі виникла більш як 5.000 років тому.
 +
 
 +
В Україні традиційним матеріалом для письма в давнину були кора берези та пергамента. Берестяні грамоти збереглися погано, тож зустрічаються рідко. А книги, писані на спеціально виготовлених для того шкірах, білих, гладеньких, що називлися “пергаментом”. Пергамент здебільшого виготовлявся з телячих шкір і завозився в Україну з грецьких земель. Пізніше його навчилися робити і в нас. Лише через кілька десятків літ з’явився папір.
 +
 
 +
Перші паперові книги в Україні  були написані в монастирях учені ченці старанно переписували не лише святі книги, а й працювали над літописами. У них занотовували і події , які вони запам’ятали з минулого, і те, що відбувалося за їхнього життя.
 +
 
 +
Найдавнішою вітчизняною рукописною книгою, яка збереглася до наших днів, є “Остромирове Євангеліє”, написане у 1056 - 1057 рр. за князювання у Києві Ізяслава Ярославовича. Виконав книжку диякон Григорій.
 +
 
 +
На зміну рукописним книгам прийшли друковані. Першою книгою, надрукованою в Україні механічним способом, за лопомогою верстата, був “Апостол”. виданий у 1574 році у Львові  Іваном  Федоровим.
 +
 
 +
''Група «Математики»''
 +
 
 +
Що ж спробуємо і ми перевірити ваші знання з математики та фонетики і пропонуємо вам задачки з одним невідомим.Ми підготували завдання для кожної з груп.
 +
 
 +
Задача І
 +
 
 +
В українській мові 32 приголосних звуків, з них 20 дзвінких.
 +
 
 +
Визначте кількість глухих звуків, склавши рівняння з одним невідомим.
 +
 
 +
Завдання для допитливих:
 +
 
 +
*Які дзвінкі звуки не мають парних глухих?
 +
 
 +
*Який глухий не має парного дзвінкого?
 +
 
 +
Задача 2
 +
 
 +
Унашому мовленні 38 звуків, з них 32 приголосних? Скільки голосних? Складіть рівняння.
 +
 
 +
Задача 3
 +
 
 +
В українській мові є 32 приголосних, із них 22 твердих .Скільки м’яких звуків?
 +
 
 +
Завдання для всезнайок:
 +
 
 +
*Який звук завжди м’який?
 +
 
 +
[[Користувач:Гикава Любов|Гикава Любов]]
 +
 
 +
[[Категорія:ЧортківВікі]]
 +
[[Категорія: Методична скарбничка]]

Поточна версія на 16:59, 24 червня 2011

Тема: Позначення звуків мовлення на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв.

Мета: удосконалити вміння учнів розрізняти звуки мовлення, та позначення їх на письмі;

поглибити знання учнів про знаки письма, алфавіт, домогтися усвідомлення співвідношення звуків і букв у слові;

розвивати, увагу, пам’ять, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати логічне мислення, навики самостійної творчої роботи,;

виховувати любов до краси рідного краю.

Тип уроку: комбінований урок.

Обладнання: роздатковий матеріал, ключові слова, мультимедійний посібник «Українська мова. 5 клас», таблиця, ребуси, підручники.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань.

Доброго дня, юні дослідники, перш ніж розповісти про спільну роботу в групах, пропоную пригадати, що ми з вами вивчали на попередньому уроці, а для цього – розгадайте ребуси ( робота в групах).

Яка група першою впорається із завданням, та першою звітуватиме про виконану роботу.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Лідери груп розповідають про виконану роботу, інші учасники ставлять питання по вивченій темі ( дослідження груп у додатку до уроку).

ІІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Знайомство з графікою, орфографією, орфоепією. Наша мова – звукова, і слова в ній передаються за допомогою звуків. Тому фонетика, як наука про звуковий склад мови, пов’язана з усіма галузями мовознавства. Однак особливо тісно - три розділи науки про мову, які встановлюють і вивчають правила передачі звуків, звукового складу слів в усному і писемному мовленні (учитель вивішує на дошку нові терміни та коментує їх)

Офографія (від грецького – правильність написання) – система загальноприйнятих правил написання слів якої-небудь мови.

Орфоепія (від грецького – правильність мови) – розділ мовознавства. Що вивчає правильність вимови слів. Система загальноприйнятих правил літературної вимови будь-якої мови.

Графіка(від грецького – пишу, малюю) – галузь мовознавства, яка досліджує співвідношення між літерами й звуками. Розділ учення про різні системи письмових або друкованих знаків, літер.

Власне з останньою у нас сьогодні відбудеться цікава подорож.

• Пригадайте, які слова ви відгадали у ребусах ( літера, абетка)?

• Доберіть до них слова-синоніми ( буква, алфавіт).

• Як вони пов’язані між собою?(буква або літера – це те , що ми пишемо і читаємо, графічне зображення звука; абетка або алфавіт – це сукупність букв кожної мови, які розміщені у певному порядку).

ІV. Сприймання і усвідомлення учнями навчального матеріалу.

1. Самостійна робота учнів із матеріалом підручника ( с. 96).

2. Бесіда за опрацьованим матеріалом:

• Що нового ви дізналися із параграфа 30?

• А чи знаєте ви, чому і як виник алфавіт?

3. Прослухайте лінгвістичну казку «Як виник алфавіт».

Було це дуже давно. Жили собі у незвичайному царстві звуки. Все було б добре, коли б у їхньому царстві панував закон-порядок. Але звуки були незадоволені тим, що вимовляли їх так, як кому заманеться, а букв тоді ще не було. От і вирішили звуки обрати собі царя. Голосні обрали А, а Приголосні – Б. Кому з них бути царем? Почалися суперечки. Приголосних було більше, тому вони перемогли. Царем став Б. він сильніше любив Приголосні, догоджав їм. Коли збирав звуки на раду, то Приголосні садив на найпочесніші місця. А Голосні завжди сиділи десь у куточку. Не хотіли Голосні терпіти приниження. Змовилися вони й утекли. У царстві стався переполох, замість слів виходили якісь дивні звукосполучення.

Зрозуміли Приголосні, що без Голосних їм не обійтися. Пішли вони на розшуки. Багато царств обійшли, та все даремно. Приголосні розділилися на групи, продовжували пошуки. Одного разу втомлені Л, Ф, В, Т сіли перепочити. Раптом вони почули дивні слова, складені тільки з голосних. Зрозуміли Л, Ф, В, Т, що у цьому маленькому царстві проживають Голосні.

Тоді звуки вирішили намалювати себе і своїх друзів на папері. Вийшли дивні слова: «Ш..н..вн…. Г..л..сн..! Пр..с..м в..б..ч..нн.. . П..в..рт..йт..сь. Ч..к….м.. .»

Листочки з дивним текстом розвішали по всьому царству. Коли Голосні побачили написи, то відразу здогадалися, що мало бути на місці пропусків. Кожен Голосний намалював себе. Всі разом Голосні вирішили повернутися. Щоб жити у злагоді, звуки придумали створити склад букв, який вони назвали Алфавітом. З того часу звуки стали позначатися певними літерами. Але одна буква могла виражатися двома звуками (щ) або дві букви могли означати один звук (дз, дж). Букви і звуки про все мирно домовились і видали чіткі закони-правила. Царем обрали звук А, а царицею стала літера А. В алфавіті ця буква стоїть на найпочеснішому першому місці. (Л. Лазарчук)

• Чи знаєте ви скільки літер є в українському алфавіті? ( 33)

• Хто зможе без підготовки пригадати алфавіт?

• А скільки звуків в українському мовленні? ( 38)

• Як це сталось, невже немає стільки літер , щоб позначити усі звуки на письмі?

4. Колективна робота з підручником ( с. 97)

V. Тренувальні вправи на осмислення знань, формування навчальної діяльності.

1. Допоможіть класному керівнику та складіть список учнів класу за алфавітом ( вправа 206)

2. Вправа 204, 205 (письмово).

3. Вправа 207 ( усно).

4. Вправа 210 (письмово).

VІ .Підсумок уроку та оцінювання учнів.

Відповісти на мовні жартівливі питання.

- Що стоїть посеред школи?

- Чого нема в дельфіна, але є в кита, акули, краба?

- Чого нема в яблуні, але є у вишні, черешні, груші?

- Чим закінчується літо і починається осінь?

- Що стоїть посеред городу? А посеред лісу?

- Чого немає в дині, але є в кавуні, гарбузі?

- Чим відрізняється шиття від життя? А лиман від лимона?

VІІ. Завдання додому.

1.Вивчити параграф 30.

2. Виписати слова з я, ю, є, ї. Букви, що позначають голосний звук і м’якість приголосного підкреслити прямою лінією, а ті, що передають голосний і приголосний, - хвилястою.

Додаток до уроку1.

Група «Мовознавці»

Ми уважно вивчили та розглянули таблицю «Органи мовлення» і прийшли до висновку, що голосні звуки – складотворні, приголосні – нескладотворчі. Разом ми склали таку таблицю творення звуків. Пропонуємо вам за допомогою стрілок визначити, як вони творяться, а ми допоможемо.

Група «Природознавці»

Ми спробували відшукати відповідь на наше запитання у підручнику з природознавства та в енциклопедії.

§11. Звук

Пташиний спів і шум автомобіля, шелест листя й гучне ревіння літака, плач немовляти й заразний сміх юнака - тисячі різноманітних звуків вдень і вночі оточують нас.

Як вони виникають і чому ми їх чуємо?

Ранок. Дзвенить будильник.

Звуки можуть розповсюджуватися не тільки в повітрі, а й вінших середовищах. Дельфіни, кити, інші мешканці морів та океанів видають різноманітні звуки,які розповсюджуюються у воді.

Звук має швидкість! Причому в різних середовищах вона різна.

Отже, звук - це хвилі, що розповсюджуються від джерела звуку в будь-якому середовищі (газ, рідина, тверді речовини).

Як же ми сприймаємо всі ці звуки? Щоб відповісти на це питання, необхідно знати, яквлаштоване вухо людини.

Коливання частинок повітря - хвилі, що йдуть від джерела звуку, заповнюють простір, проникають усюди.

Коли хвилі сягають вуха, частинки повітря починають коливатися в слуховому проході.

Слуховий прохід закінчується барабанною перетинкою, яка під дією частинок повітря сама починає коливатися.Утворюються певні сигнали, що передаються до мозку.Так відбувається сприйняття звуку.

Людина - це складова частина природи. Її організм схожий на організм тварин - мавп, собак та ін.

Людина, як і мавпи, належить до групи ссавців.

Утім, існують відмінності між людиною й іншими ссавцями. По- перше, це прямоходіння.

По-друге, у людини складно влаштований головний мозок. Завдяки такій будові мозку людина мислить,розмовляє, створює твори мистецтва...

Найголовнішою умовою розвитку людини є спілкування,набуття знань та їхнє використання.

Група «Історики»

Ми відшукали в підручнику історії цікаві відомості про виникнення письма та найдавніші пам’ятки.

2.Писемні пам’ятки

У цьому розділі ми дізнались, що найдавнішим скарбом для дослідника є все те , що залишили після себе люди, а особливо те, що вони написали.

Писемність на Землі виникла більш як 5.000 років тому.

В Україні традиційним матеріалом для письма в давнину були кора берези та пергамента. Берестяні грамоти збереглися погано, тож зустрічаються рідко. А книги, писані на спеціально виготовлених для того шкірах, білих, гладеньких, що називлися “пергаментом”. Пергамент здебільшого виготовлявся з телячих шкір і завозився в Україну з грецьких земель. Пізніше його навчилися робити і в нас. Лише через кілька десятків літ з’явився папір.

Перші паперові книги в Україні були написані в монастирях учені ченці старанно переписували не лише святі книги, а й працювали над літописами. У них занотовували і події , які вони запам’ятали з минулого, і те, що відбувалося за їхнього життя.

Найдавнішою вітчизняною рукописною книгою, яка збереглася до наших днів, є “Остромирове Євангеліє”, написане у 1056 - 1057 рр. за князювання у Києві Ізяслава Ярославовича. Виконав книжку диякон Григорій.

На зміну рукописним книгам прийшли друковані. Першою книгою, надрукованою в Україні механічним способом, за лопомогою верстата, був “Апостол”. виданий у 1574 році у Львові Іваном Федоровим.

Група «Математики»

Що ж спробуємо і ми перевірити ваші знання з математики та фонетики і пропонуємо вам задачки з одним невідомим.Ми підготували завдання для кожної з груп.

Задача І

В українській мові 32 приголосних звуків, з них 20 дзвінких.

Визначте кількість глухих звуків, склавши рівняння з одним невідомим.

Завдання для допитливих:

  • Які дзвінкі звуки не мають парних глухих?
  • Який глухий не має парного дзвінкого?

Задача 2

Унашому мовленні 38 звуків, з них 32 приголосних? Скільки голосних? Складіть рівняння.

Задача 3

В українській мові є 32 приголосних, із них 22 твердих .Скільки м’яких звуків?

Завдання для всезнайок:

  • Який звук завжди м’який?

Гикава Любов

Особисті інструменти