ЗОШ І-ІІ ст. с.Кального

Матеріал з ТерноВікі

Перейти до: навігація, пошук
ЗОШ І-ІІ ст. с. Кального

Зміст

Назва навчального закладу

Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів села Кального

Адреса, телефони

с.Кальне Зборівського райорну Тернопільської області
Телефон школи -

E-mail: kalne_scool@ukr.net
сайт школи

Адміністрація

Затор Василь Павлович - директор школи

Список вчителів школи

Фотогалерея

З історії навчального закладу

Школа у Кальному існувала ще з незапам'ятних часів. В основному це була па-рафіяльна однокласна школа при церкві Св. Воскресіння. Оскільки територія нашого села входила до складу Польщі, то освітня система була покликана на захист саме ін¬тересів цієї держави. Навчання велося польською та латинською мовами, які були не зрозумілі для дітей. Сувора дисципліна, яка підтримувалася за рахунок різки та пока¬рань, вимагала від дітей одного - зубріння та заучування віршів, уривків з Святого Письма, різноманітних текстів та поем. На рідній мові викладалися лише уроки катехизації, які проводив священик. Оскільки школа була одно класова, то всі діти різних вікових категорій були зібрані в одну групу, їх навчав один «пан - вчитель».

У 20 - ті роки у селі вже була початкова школа. Знаходилася вона у центрі села. Зовнішній вигляд її був непривабливий та і внутрішній стан не відповідав елементар¬ним вимогам гігієни.

Навчалися діти у 2 зміни. Було 4 класи. У 1 - 2 класах навчання велося українсь-кою мовою, у 3 - 4 класах - польською мовою. У школі працювало 2 вчителі - поляки. Це подружжя Олінкевич Михайло і Олінкевич Петрунеля.

Незважаючи на таку жорстоку освітню систему, серед дітей було багато здібних учнів: Заводовський А., Яцків М., Панчишин Т., Анін І.Й., який перший закінчив Львівську гімназію .

Подружжя Олінкевичів вчителювало у селі до 1936р. Після них з 1936р. вчите-лями працювали Войціховський Казимир і Войціховська Марія. Оскільки в цей час те-риторія нашого села ще належала Польщі, то навчання і далі проводилося польською мовою. Під впливом поширення радянської системи по всій території України на Західній Україні відбувалися шкільні страйки, які ставали на захист прав галицьких уч¬нів. У навчально - виховній системі відбулись певні зміни: було введено більше пред¬метів, які читалися українською мовою, відмінена палочна дисципліна, тому вчителі Войціховські у спогадах тодішніх учнів залишилися «добрішими» і культурними. По¬тягнулись до навчання і діти бідняків: Хома Едуард, Будний Петро, Шинкляр Ганна, Фльорко Ольга, Ратушна Ганна. У кінці 30-тих років закінчила Львівську гімназію Яц¬ків Юлія Іванівна. У 1938 році вперше після закінчення початкової школи учні продо¬вжили навчання у Поморянській семирічці.

«Золотий вересень» 1939 року приніс великі зміни у село. Діти переступили по-ріг нової «радянської» школи. Завідуючим став Анін І.Й. Разом з ним працювали Ни- щота П.С. і Ліхтанська М. В селі було відкрито також 5 клас.

1 вересня 1941 року навчання у школі не розпочалося. Йшла Друга Світова вій-на. І лише, коли в середині 1944 року село було визволене. Знову школа відчинила двері і зустріла своїх вихованців.

Поріг школи уже як вчителька переступила Шинкляр Г.П., яка і пропрацювала тут більше 40 років.

У 1947 році було відкрито 5-6 класи школи - прогресивки. Першим директо-ром був Гріновіцький.

Радянська система виховання приурочувала будь - які події під дати Жовтневої революції , тому 7 листопада 1947 року було створено піонерську дружину імені О.Маресьєва Кальнянської школи.

29 грудня 1958 року директором школи призначено Мудрак Галину Гаврилівну, яка працювала до 1 вересня 1988 року. В 1960 - 61 році семирічна школа стала вось-мирічною. Однак перший випуск 8 класу був у 1962 році.

У 1971 - 72 навчальному році школа перейшла на кабінетну систему навчання. У школі створено 7 навчальних кабінетів: кабінети російської та української мови і лі-тератури, молодших класів, математичний, фізичний, історичний, біологічний.

У 1974 - 75 р. педколектив школи вийшов переможцем у соціалістичному зма-ганні, виборов перше місце.

У 1988 - 89 навчальному році у школі працювало 14 вчителів, директором шко-ли стала Ферлиївська Надія Іванівна., яка очолює її і до сьогодні.

У 1986 році школа переходить на 9-ти річне навчання. У 1991 році з проголо-шенням незалежності Української держави, змінюється життя школи. Навчально - ви¬ховний процес базується на принципах демократії та на кращих традиціях національно - патріотичного та родинного виховання, а також відбувається взаємозв'язок з церк¬вою, громадськістю та молодіжними організаціями. 1996 рік розпочав нову сторінку в історії школи, саме в цей час розпочинається будівництво нового корпусу, яке триває і до сьогодні.

... Школа - це уособлення вічного дитинства, школярської праці, безтурботної юності, а в нашому селі - це основна перлина, його окраса, а окрасою школи є її випу¬скники. До відомих людей нашого села можна віднести: о. Брона Василь, Ткачук В.О., Черемха Б.М. , Калінський П.М., Ткачук В.А., а також з гордість доповнити цей спи¬сок всіма випускниками нашої школи від далекого 1947-го по 2010, бо всі вони стали гідними людьми, справжніми українцями, добротними господарями, обрали тисячі професій, але одне поєднує їх всіх - це почуття вдячності та поваги до всіх вчителів Кальненської ЗОШ І - II ступенів.

Наші традиції

У нашій школі відзначаються:

 • Свято першого дзвоника
 • День Врожаю
 • День Вчителя
 • Реквієм Голодомор
 • Акція «Миколай іде у кожен дім»
 • Свято Миколая
 • Новий рік
 • «Старий рік минає, Новий наступає»
 • Родинне свято «Зима з весною зустрічається»
 • Читання хресної дороги спільно з батьками і вчителями
 • Духовний концерт до святого Великодня
 • «Перемога,свята Перемога»
 • Родинне свято «Ой мала я три матері»
 • Свято останнього дзвоника
 • Зустріч випускників далеких років
 • Святе Причастя урочисте

Творчість учнів

Ми гордимося

Особисті інструменти