Школа інформує
Матеріал з ТерноВікі
Інтернет віртуальний –загрози реальні У повсякденному житті кожна людина, дбаючи про свою безпеку, дотримується безлічі правил: дорогу переходить на зелене світло, уникає темних закутків, повертаючись пізньої пори додому, цікавиться, хто прийшов, коли дзвонять у двері, з обережністю ставиться до незнайомців... Віртуальний світ мало чим відрізняється від реального, тож потрапляючи до Інтернету, не варто забувати про правила реального життя.
Безперечно, мережа Інтернет – одне з найвидатніших винаходів людства. Завдяки світовій павутині школярі різного віку можуть у декілька разів швидше навчатися у певному напрямку, шукаючи за допомогою електронних пошукових систем реферати, контрольні, курсові, електронні книги, енциклопедії, бібліотеки. Інтернет для багатьох людей став засобом спілкування та зв’язку. Підключивши до персонального комп’ютера чи ноутбука веб-камеру, мікрофон та колонки, можна безкоштовно спілкуватися з людиною з іншого куточка світу, та ще до того ж бачити співрозмовника на моніторі. Переваг багато, та, на жаль, є ще й негативні сторони… Неконтрольоване відвідування сайтів із різним вмістом може порушити процеси формування світогляду молодої особистості та нанести шкоду психіці дитини.
Дослідження Гарвардського університету виявило найбільш поширені реальні загрози віртуального світу: - сексуальні домагання; - кібер-агресія; - доступ до шкідливого і нелегального контенту (популяризація порнографії, віртуальних наркотиків, суїциду тощо); - пристрасть до віртуальних ігор.
Кількість комп’ютерів, для яких встановлюється з’єднання з мережею Інтернет, зростає кожного дня. Водночас як серед корпоративних, так і серед домашніх користувачів дедалі поширенішим стає підключення до високошвидкісних каналів. Це означає, що все більше дітей отримують можливість працювати в Інтернеті, а отже, надзвичайно актуальною стає проблема безпеки наших дітей у Всесвітній мережі. Оскільки від самого початку мережа Інтернет розвивалася неконтрольовано, тепер у ній міститься величезний обсяг інформації, серед якої багато небезпечної. У зв’язку з цим, а також тому, що вік, у якому людина починає працювати з Інтернетом, стає дедалі молодшим, постає проблема захисту дітей. А хто їм у цьому допоможе, як не їхні батьки?
Слід зазначити, що в Україні створився благодатний ґрунт для кіберзлочинів. Згідно з дослідженнями, 27% українських дітей від 6 до 17 років підтвердили, що з ними в Інтернеті контактували незнайомі люди, і 30% із числа цих дітей пішли на контакт. Більше того, діти не тільки охоче йдуть на контакт із незнайомцями, але й розкривають особисту інформацію: 28% — пересилали свої фотографії, 17% — інформацію про родину Для дітей у віці 12-17 років Інтернет стає частиною їхнього життя. Вони знайомляться з новими людьми і проводять чимало часу в онлайні, шукають необхідну інформацію, яка має відношення до їхньої шкільної роботи або відповідає їхнім інтересам. Завдяки більш високому рівню грамотності це відкриває багато можливостей використання Інтернету. Іноді батькам важко дізнатися про те, що роблять їхні діти в онлайні. Та найголовніша проблема в тому, що діти, без батьківського (дорослого) контролю, вступають у зв'язок із незнайомими людьми. Йдуть на зустрічі, не повідомляючи нікого, та стають жертвами неприємних ситуацій, викрадень і торгівлі людьми. Повідомляють незнайомим особисті дані (свої та батьківські), що може призвести до різноманітних злочинів та афер, направлених в їхню сторону.
Отже, потрібно розуміти, що, працюючи в світовій мережі Інтернет, необхідно дотримуватися елементарних правил безпеки. Одне з них, яке діє навіть на вулиці: «Не надавати особистих даних стороннім особам та бути обережними при спілкуванні».
Шановні батьки, ми можемо сперечатися: "пускати " або "не пускати " школярів в Інтернет, але з нашого відома, чи ні,
вони вже є користувачами Всесвітньої мережі.
Очевидно, що зараз неможливо гарантувати стовідсотковий захист дітей від небажаного контенту. Жодні фільтри ніколи такої гарантії не дадуть. Але ми можемо формувати у дітей навик "безпечної"
поведінки в Інтернеті. Як?
Проблема відносно «свіжа», але, як мені здається, вирішується «старими» методами:
1. Батьки повинні знати, чим зайняті їхні діти. Найпростіше – розмовляти з дітьми: чим живе, чим цікавиться, які сайти любить відвідувати і чому, з ким дружить, у тому числі, і в Інтернеті. Крім того (не замість – а крім!) поставте сімейний фільтр на пошуковій машині. (Таке програмне забезпечення можна безкоштовно закачати з Інтернету або звернутися до вчителя інформатики в школі).
2. Питання етики і відповідальності користувача Інтернету є важливими темами для розмови. Наприклад, незаконні завантаження, етикет у мережі та авторські права. Діти мають нести відповідальність за те, що вони публікують в онлайні, включаючи особисту інформацію або інформацію, яка може бути незаконною Поцікавтесь, у якій соціальній мережі зареєстрована Ваша дитина, перегляньте та хоч інколи проконтролюйте переписку в Контактах, Твіттері, та інших соц.мережах, і ви будете подивовані, про що може писати Ваша слухняна і вихована дитина.
3. Батькам слід уникати занадто емоційних реакцій, навіть якщо вони дізнаються про те, що трапилося щось «неприємне», коли їхня дитина була в онлайні. Батьки все ще можуть скеровувати дитину до відповідного вмісту. Наприклад, існують гарні доступні онлайнові ресурси про сексуальність та здоров'я, призначені для молодіжної аудиторії. Молоді люди повинні бути впевнені в тому, що вони можуть поговорити з батьками про будь-що, а не шукати відповідей в онлайні.
4.Діти повинні володіти основами ОБЖ. Ми вчимо їх не розмовляти з незнайомцями? Ми пояснюємо, що неможна називати незнайомцям свою домашню адресу? І в мережі все те ж саме. Сьогодні дуже часто діти краще за дорослих вміють користуватися комп’ютерами та Інтернетом, але їм все ж таки бракує життєвого досвіду їхніх батьків.
Батькам, щоб бути в курсі останніх новинок Інтернету, раджу заглянути на електронний ресурс для дітей, батьків, вчителів On-ляндія – безпечна вебкраїна. (http://www.onlandia.org.ua). Ті хто не працює з мережею Інтернет, може ознайомитися з інформацією про безпеку дитини у Всесвітній мережі чи в кабінеті інформатики школи. Адже учні користуються Інтернетом не тільки дома, а й у друзів.
Із метою відзначення Міжнародного дня безпечного Інтернету – 8 лютого 2011 року Чортківський РМК проводить у всіх школах району кампанію «Ми за безпечний інетернет» для учнів 4-11 класів. Запрошуються батьки, школярі та всі небайдужі.
Леся Татарин Методист Чортківського РМК.