Технології Web 2.0 Шумщини

Матеріал з ТерноВікі

Перейти до: навігація, пошук

Веб 2.0  — поняття, яким користуються для позначення ряду технологій та послуг Інтернет у, точніше його частини — всесвітня павутина, відомої також як Веб. Окрім цього цим поняттям описують зміну сприйняття Інтернету користувачами.

Термін було запроваджено у 2004 видавництвом О'Рейлі та комерційним організатором серії конференцій під назвою «Web 2.0», — МедіаЛайв, сьогодні. Як багато важливих концепцій, Веб 2.0 не має чітких меж. Це, швидше, центр тяжіння. Ви можете уявити собі Веб-2.0 як безліч правил і практичних рішень. Вони об'єднані в деяку подібність системи, що складається з вузлів, кожен з яких побудований з врахуванням деяких або всіх описаних правил і знаходиться на певній дистанції від центру.

Відмінності Web 1.0 та Web 2.0

Предмет обговорення Web 1.0 Web 2.0 Нові риси
Учасники 1. розробник і користувач

2. автор контенту і читач

1. користувач як співрозробник

2. читач як співавтор
3. товариство

Право на участь; скасування сторонньої регламентуючої сторони (модерації);
Програмне забезпечення 1. ПЗ створювалось для ПК

2. ПЗ — товар
3. закриті вихідні коди, АРІ
4. ліцензійний продаж
5. прив'язка ПЗ до обладнання
6. націленість на винахід
6. запланований реліз
7. для перегляду контенту використовується браузер

1. ПЗ створюється для веб

2. ПЗ — сервіс, додаток
3. відкриті вихідні коди, API, open-source software
4. ПЗ може бути безкоштовним
5. софт поверх обладнання
6. пошук застосування вже винайденому
7. «вічна бета»
8. альтернативні засоби сприйняття

Веб як платформа; зняття та розмивання бар'єрів та обмежень (вільний доступ, універсальність, спрощення);
Контент 1. Поповнення баз данних:

а) плата постачальнику контенту;
б) наймання добровольців;
2. Данні організовуються таксономічно (ієрархія рубрик);
3. Засоби збереження данних — каталог, бібліотека, сховище;
4. Односторонні посилання;
5. Форма представлення — персональні сторінки;
6. Статичний сайт;
7. Адресу має сторінка сайту;
8. Джерело — розум автора контенту;
9. Меню навігації сайту для роботи з данними цього сайту;
10. Копірайт;
11. Для сприйняття контенту потрібне відвідування сайту, переходячи по посиланню чи закладці;

1. Поповнення баз данних — те, що має один, відразу стає доступне кожному;

2. Данні організовуються фолксономічно;
3. Засоби використання данних — API-інтерфейси;
4. Автоматичні двосторонні посилання;
5. Форма представлення — блоги;
6. Динамічний сайт;
7. Адресу має мікроелемент контенту;
8. Джерело — колективний розум;
9. Інтерфейс для роботи з данними по всій мережі;
10. «Вільна» ліцензія GNU FDL;
11. Для сприйняття контенту не потребується відвідування сайту — можливість читати RSS -стрічки;

Мережа як єдиний колективний розум, атомізація контенту, агрегація, синдикація
Події 1. Замовлення та виготовлення програмного забезпечення;

2. Публікація контенту авторами і сприйняття його читачами;
3. Звертання до третьої особи — посередника для задіяня його ресурсів;
4. Великі, не багато численні угоди;

1. Співпраця через відділ технічної підтримки програмного забезпечення;

2. Взаємодія, додавання властивостей, цінності, створення спільного контенту кожним учасником;
3. Самообслуговування, яке засноване на партнерській архітектурі сервісу — сервіс лиш посередник між користувачами, які використовують їх власні ресурси;
4. Дрібні багато численні транзакції;

Співпраця;, самодіяльність; масові одиничні взаємовідносини;
Цінність та вартість 1. Вся цінність в ПЗ — хто володіє ПЗ, той і заробляє на цьому гроші;

2. Інтернет цінний як джерело інформації;

1. Вся цінність в базах данних — хто володіє базами данних та сервісами для роботи з ними, той заробляє на цьому гроші;

2. Інтернет цінний як інструмент комунікацій;

Робота з базами данних; сервіс, а не продукт; економія часу та уваги;



Принципи Web 2.0

Нижче пояснюються терміни, принципи та технології, які найчастіше пов'язуються з поняттям Web 2.0

Довгий хвіст. Маленькі сайти містять велику частину контента; вузькі ніші споживають велику частину додатків. Порада: заохочуйте самостійність користувачів і забезпечуйте алгоритмічне управління даними зі свого боку - це дозволить охопити веб-сервер цілком, не лише центр, але і краї, не лише голову, але і хвіст.

Дані - це наступний Intel Inside. Застосування все сильніше залежать від даних. Порада: для здобуття конкурентної переваги відшукайте унікальне, важке для відтворення джерело даних.

Цінність, принесена користувачами. Ключ до успішної конкуренції на ринку інтернет-додатків - збагачення власних даних силами користувачів. Порада: не обмежуйте свою "архітектуру взаємодії" розробкою програмного забезпечення. Явно і неявно залучайте користувачів до процесу поліпшення вашого додатка.

Мережеві ефекти за умовчанням. Мало знайдеться користувачів, які за власною ініціативою стануть вам допомагати. Порада: зробіть так, щоб збагачення ваших даних було побічним ефектом використання застосування.

Some Rights Reserved. Захист інтелектуальної власності обмежує повторне використання і перешкоджає експериментам. Порада: якщо переваги забезпечуються спільним використанням, забезпечте настільки слабкий захист вашої інформаційної системи, наскільки це можливо. Проектуйте з врахуванням частих покращень та удосконалень.

Постійна бета. Коли пристрої і програми підключені до Інтернету, додатки перестають бути артефактами і перетворюються на сервіси. Порада: не намагайтеся упакувати нові властивості в реліз, замість цього додавайте їх у міру готовності в поточну версію. Зробіть зі своїх користувачів тестерів, здатних відгукнутися в реальному часі, і стежте за їх реакцією.

Кооперація замість контролю. Додатки Веба 2.0 побудовані як мережа сервісів, що працюють спільно. Порада: відкривайте інтерфейси веб-сервісов, забезпечте синдикацію контента і використовуйте чужі веб-сервіси, якщо це потрібно. Використовуйте спрощені моделі для програмування для побудови вільно зв'язаних систем.

Веб-синдикація Одночасне поширення інформації у тому числі аудіо- і відео- на різні сторінки або web-сайти, як правило, з використанням технологій RSS або Atom. Принцип полягає в поширенні заголовків матеріалів і посилання на них. (наприклад, останні повідомлення форумів, і т. п.). Спочатку ця технологія використовувалася на новинних ресурсах і в блогах, але поступово сфера вживання розширилася.

Mash-up Веб mash-up (дослівний переклад — «змішення») — сервіс, який повністю або частково використовує як джерела інформації інші сервіси, надаючи користувачеві нову функціональність для роботи. В результаті такий сервіс може ставати також новим джерелом інформації для інших веб-сервер mash-up сервісів. Таким чином утворюється мережа залежних один від одного сервісів, інтегрованих один з одним.

Наприклад, сайт по пошуку нерухомості з інтегрованими картами Google Maps у результаті є новим, зручнішим сервісом, за допомогою якого кожен користувач може відразу побачити всі пропоновані для продажу будинку на карті.

Збираємо по-новому Спрощені бізнес-моделі - це природний супутник спрощеного програмування і вільного партнерства. У Веб 2.0 повторне використання не засуджується. Нові сервіси, такі як housingmaps.com, є простим поєднанням двох існуючих служб. Housingmaps.com не має бізнес-моделі (поки що), але безліч невеликих сервісів живе за рахунок Google Adsense (або, можливо, амазоновських програм, або - і тих і інших).

Ці приклади ілюструють ще один ключовий принцип Веба 2.0 - те, що ми називаємо "збірка по-новому". Коли довкола стільки дешевих компонентів, ви можете створювати щось коштовне, просто збираючи з них несподівані або ефективні комбінації. Точно так, як і ПК-революция дала "путівку в життя" компаніям, що збирають комп'ютери із звичайної комплектухи, Веб-сервер 2.0 надає можливості компаніям, що збирають свої застосування з чужих компонентів.

Програми працюють поверх пристроїв. ПК більше не є єдиним пристроєм, на якому можуть виконуватися інтернет-додатки, а додаток, обмежений одним пристроєм, менш цінний, ніж його універсальний конкурент. Порада: проектуйте програмне забезпечення так, щоб воно могло працювати поверх кишенькових пристроїв, ПК і інтернет-серверів.

Веб-служби — це програми, доступ до яких здійснюється через Веб-сервер (тобто протокол HTTP), а обмін даними відбувається у форматі XML або JSON або REST. В результаті програмне забезпечення може використовувати веб-служби замість того аби самостійно реалізовувати необхідний функціонал (наприклад, перевірити введену у формі поштову адресу). На відміну від звичайних динамічних бібліотек, такий підхід має ряд переваг:

   * Веб-служба знаходиться на серверах компанії, яка її створила. Тому у будь-який момент користувачеві доступна найсвіжіша версія даних і йому не доводиться піклуватися про оновлення і обчислювальні потужності, потрібні для виконання операції.
   * Інструменти для роботи з HTTP і XML є в будь-якій сучасній мові програмування, тому веб-служби переходять в розряд платформонезалежних.

AJAX - Asynchronous Javascript and XML — підхід до побудови призначених для користувача інтерфейсів веб-додатків, при якому веб-сторінка, не перезавантажуючись, асихронно завантажує потрібні користувачеві дані. Використання Ajax стало найбільш популярне після того, як Google почала активно використовувати його при створенні своїх сайтів, таких як Gmail і Google Maps.

Часто Ajax вважають синонімом Веб 2.0, що абсолютно не так. Веб 2.0 не прив'язаний до якоїсь одній технології або набору технологій, з тим же успіхом ще в 1999 році можливість асинхронного оновлення сторінки вже надавав Flash 4.

Сам AJAX не є технологією. Це декілька самостійних технологій, що працюють разом. AJAX включає:

   * обробку стандартів XHTML і CSS;
   * динамічне відображення і інтерактивне використання DOM (Document Object Model);
   * взаємний обмін і управління даними за допомогою XML і XSLT;
   * асинхронне витягання даних за допомогою Xmlhttprequest;
   * і Javascript, що об'єднує все це разом.

Джерела

Особисті інструменти