Математика 1 клас
Матеріал з ТерноВікі
(Створена сторінка: Тема. Число і цифра 0. Віднімання рівних чисел. Порівняння чисел. Написання цифри 0. ...) |
|||
Рядок 156: | Рядок 156: | ||
--[[Користувач:Калюжна Марія|Калюжна Марія]] 18:49, 5 квітня 2011 (EEST) | --[[Користувач:Калюжна Марія|Калюжна Марія]] 18:49, 5 квітня 2011 (EEST) | ||
+ | [[Категорія: Методична скарбничка]] |
Поточна версія на 08:15, 26 квітня 2011
Тема. Число і цифра 0. Віднімання рівних чисел.
Порівняння чисел. Написання цифри 0.
Мета: навчальна : на основі практичних дій з предметами
розкрити утворення нуля , визначати його місце в натуральному ряді; формувати в учнів уміння складати і розв язувати приклади на додавання і віднімання; розвивальна: розвивати математичне мовлення, логічне мислення, обчислювальні навички, творчі здібності дітей; виховна: виховувати наполегливість, бажання досягати успіху, почуття відповідальності, охайність;
Обладнання: таблиця для усної лічби, чарівна скриня, колобок,
дерево з листками, лічильний матеріал, каса цифр.
Тип уроку: комбінований. Література: 1. Бутрім В.Л. Казка вчить. - Харків: Видавнича група «Основа»,2006. 2. Карнаух О.П. Цікаві завдання з математики. – Тернопіль:
Навчальна книга - Богдан, 2004.
3. Король Я.А. Методика викладання математики. -
Мандрівець, 1998.
4. Корчевська О.П. Цікава математика.1-4 класи. - Тернопіль:
Астон,2002 . Хід уроку
I. Організаційний момент.
І сувора, й солов’їна Математики країна Праця тут іде завзята Вмій лиш спритно рахувати, Додавати, віднімати. Вмій кмітливо все збагнути. Першим в відповіді бути.
- Cьогодні на уроці, діти, нас будуть супроводжувати уважність, кмітливість, дисциплінованість. II. Ознайомлення з планом уроку. 1. Повторення вивченого матеріалу 2. Ознайомлення з новою темою
- математична розминка - хвилинка каліграфії
3. Закріплення вивченого
- розв’язування прикладів і задач
III.Повторення вивченого матеріалу
(Стук у двері. Заходить листоноша. Він приносить посилку у вигляді скрині і листа.)
-Діти, хтось прислав нам цікаву скриню, але вона не відкривається. Давайте прочитаємо листа.
Дорогі першокласники!
Я, чаклунка Злюка, яка не може прожити ні одного дня без поганих справ, закрила у цій скрині одну казкову істоту. Якщо ви такі розумні, то спробуйте врятувати її. Але це не так легко. Тому що треба виконати всі завдання правильно, щоб вона відкрилася.
Чаклунка Злюка
(вчитель пробує відкрити замок - не відкривається, прислухається до того, що всередині) - Діти, ви знаєте там всередині хтось плаче і просить про допомогу. Допоможемо йому? Тому працюємо швиденько і правильно даємо відповіді.
Ця скриня зовсім не проста. Захоче – і відкриється сама. Та тільки, щоб нам усе знати треба задачі розв язати.
1. Усний рахунок. Розв’язування цікавих задач ( за кожну правильну відповідь учень отримує сонечко. Протягом усього уроку, працюючи на досягнення найкращого успіху, зібравши найбільшу кількість.) 1.По дорозі їжак біг,
Ніс 6 яблук на пиріг. Одне впало, покотилось. Скільки яблук залишилось?(6-1=5)
(учні складають приклад і обчислюють його) 2. На лугу пасуться гуси,
Їх пасе мала Маруся. Сім гусей ще біля броду Троє вже ввійшли у воду. Ми попросимо дітей Полічити всіх гусей.( 7+3=10)
3. Киця й котик залюбки
Випікали пиріжки. Киця з тіста 5 зліпила Котик з снігу тільки 2. Скільки пиріжків з їдять кошенята? (5 )
4. Їжачок по лісу йшов,
На обід гриби знайшов. Під березою - один, Вісім під дубочком. Скільки буде в їжачка В кошику грибочків? ( 1+8=9)
Скринька відкривається і вистрибує Колобок.
- Зла чаклунка зачарувала нашого Колобка, зачинила в скриню. Він не співає своєї веселої пісеньки, сумний, заплаканий. Тому давайте будемо активно працювати, сльози Колобку витирати, щоб його розвеселити і пісеньку з ним заспівати. - лічба Утворити числовий ряд з чисел 5, 2,8,6,1,3,4,7; Назвати сусідів чисел 9, 2; Наступне число : 4, 7; Назвати попереднє число : 7,2,6; ( після кожного виду завдання Колобкові витирають по сльозині, розвеселяючи його правильними відповідями ) 2. Фізкультхвилинка
У країні Казочок жив веселий Колобок. Разом з ним усі звірятка шикувались на зарядку. Раз притупнули ногою, покрутили головою. Руки вгору підняли, трохи ними потрясли. Нахилились вліво , вправо. Та цього було замало. Руки вгору, руки вниз, раз присіли, піднялись. Головою похитали, працювати знов почали. Y. Повідомлення теми і мети уроку. 1. Підготовча робота ( на дошці осіннє дерево з трьома листочками) - Надворі пізня осінь. Вітер зриває останні листочки. Подивіться на наше деревце. Скільки на ньому листочків? (3) Налетів вітерець і зірвав 1 листок.(вчитель відриває листок з дерева).Скільки листків залишилося на дереві? (2)
Знову налетів вітерець, зірвав ще один листок. Скільки залишилося на дереві ? (1) Ще налетів вітерець і зірвав останній листок. Скільки листків залишилося? ( нічого). Як в математиці позначити поняття «нічого»?
Отже, ми з вами вже вміємо позначати кількість предметів цифрами. А сьогодні знайомимося з новими числом і цифрою без яких не обійтися в математиці. Ця цифра дуже схожа на нашого героя з казки , якому ми сьогодні допомагаємо. Це 0.
А чи справді вона потрібна ми дізнаємося прослухавши казку « Пригоди Нулика» Слухання казки.
У країні Цифрляндії жили не тужили цифри: 1,2,3,4,5,6,7,8,9 і 0. Жили не тужили, бо усі дружили. Щодня виходили цифри на майданчик і весело гралися в «додаванки» або «відніманки». Ось так: дві цифрочки ставали поруч, між ними ставав знак Плюс або Мінус, а потім вибігала і ставала перед ними ще одна цифрочка – Сума або Різниця. Але одного разу в гру вступив Нулик. І з якою б цифрочкою він не починав грати, їй самій доводилось закінчувати гру. Це було дуже не цікаво, і цифри сердито сказали:
- Це ти винен, Нулику ! З тобою гратись нецікаво! Йди від нас геть! Замислився Нулик і пішов геть. Іде й думає: - Який я невдаха! Я - ніщо, я - порожнє місце! Нічого не значу! Я нікому не потрібний…Якби я зовсім зник, ніхто б і не помітив…
Аж чує: на дереві хтось розмовляє. То була пані Сорока. Вона десь дістала два смачненьких бублики і частувала ними своїх синочків:
- Це тобі один, ти розумний син! Це тобі один, ти слухняний син! Третій сину, розбишако, ледацюго, забіяко! Ти одержиш нулика - дірочку від бублика! - От, от,- схлипнув Нулик,- я- дірочка від бублика! Порожнє місце…- і гірко-гірко заплакав.
А тим часом цифри продовжували весело гратися в « додаванки» . Коли доданками стали Сімка і Трійка, цифри раптом притихли, бо зрозуміли, що їм не виставити Суми. Одиничка вийшла на майданчик, розгублено озирнулася навколо.
-А де ж Нулик ? Я без нього тільки одиничка, а треба – десять… І тут всі зрозуміли, що без Нулика ніяк не можна! Отже він потрібний, дуже потрібний!
І цифрочки побігли шукати Нулика. Вони вибачилися за те, що образили свого друга, і тепер знову живуть дружно.
- Отже, діти, потрібний нам Нулик в математиці чи ні? 2. Пояснення нового матеріалу
Учитель показує цифру нуль і питає, де учні вже з нею зустрічалися.
( початок шкали лінійки, у написанні числа 10) - утворення числа 0 за числовим відрізком ; - називання «сусідів» числа 1; - місце нуля у ряді чисел; 3. Хвилинка каліграфії
Написання цифри 0 у зошит
YI. Первинне закріплення
1. Робота з підручником За вправою 1 учні пояснюють, як утворилося число 0.
Приклади вправи 3 учні розв’язують, користуючись числовим відрізком.( Щоб від 7-7, треба від числа 7 відлічити 7 поділок вліво. Ми отримаємо число 0.) Разом з вчителем учні роблять висновок. Нуль утворюється при відніманні числа самого від себе.
2. Робота у зошитах.
Записують у зошити приклади: 7-7=0, 8-8=0, 9-9=0 , 10-10=0 За вправою 2 учні порівнюють дані числа, записують нерівності в зошити.
-Дивіться, діти, як ми своїми правильними відповідями розвеселили нашого Колобка. Які ви сьогодні молодці.
YII.Підсумок уроку - Яке нове число ми сьогодні вивчили? - Що це число означає? Вчитель разом з учнями підраховує, хто з учнів набрав найбільшу кількість сонечок.. Давайте проспіваємо з нашим Колобком його веселу пісеньку.
Колобок, Колобок я веселий Колобок. Я по коробу метений, я на яйцях печений. Я від баби утік, я від діда утік. І від вас, першокласники, утечу.
--Калюжна Марія 18:49, 5 квітня 2011 (EEST)