Користувач:Денис Надія

Матеріал з ТерноВікі

(відмінності між версіями)
Перейти до: навігація, пошук
(КОНСПЕКТ УРОКУ: природні джерела вуглеводнів (11 клас))
м (Проекти в яких беру участь)
Рядок 93: Рядок 93:
7) З однієї коксової печі при звичайному завантажені шихти в атмосферу надходить3-5 кг вугільного пилу;  2,2 кг чадного газу; 1,6 кг пари кам’яновугільної смоли та масел; 0,57 кг вуглеводнів; під час вивантаження готового коксу – 2,8 кг пилу; 0,6 кг оксидів нітрогену.
7) З однієї коксової печі при звичайному завантажені шихти в атмосферу надходить3-5 кг вугільного пилу;  2,2 кг чадного газу; 1,6 кг пари кам’яновугільної смоли та масел; 0,57 кг вуглеводнів; під час вивантаження готового коксу – 2,8 кг пилу; 0,6 кг оксидів нітрогену.
8) Одна крапля нафти робить непридатним для пиття 25 літрів води.          9) За підрахунками вчених нафти на Землі достатньо лише на 40-50 років, природного газу на 30-40 років, запасів вугілля – на 200 -250 років.
8) Одна крапля нафти робить непридатним для пиття 25 літрів води.          9) За підрахунками вчених нафти на Землі достатньо лише на 40-50 років, природного газу на 30-40 років, запасів вугілля – на 200 -250 років.
 +
 +
[[Файл:Example.jpg]]"Нафта, прмродний газ, вугілля"  [[Файл:Example.jpg]]"Забруднення довкілля"  [[Файл:Example.jpg]]"Чудодійні скарби землі"

Версія 19:45, 2 лютого 2012

Про себе

Мої інтереси

Проекти в яких беру участь

В цьому розділі розміщуються посилання на проекти, в яких ви берете участь. Урок на тему:

Тема: Чудодійні скарби Землі ( мандрівка у минуле).


Природні джерела вуглеводнів: нафта, газ, кам’яне вугілля, їх склад та практичне застосування продуктів переробки. Охорона навколишнього середовища під час обробки і використання вуглеводної сировини ).




Підготувала:

вчитель хімії

Денис Надія Григорівна


Зборів 2011


Мета: закріпити знання учнів про природні джерела вуглеводнів; розглянути причини забруднення навколишнього середовища під час переробки вуглеводневої сировини; прищеплювати любов до природи; формувати бережливе ставлення до природних багатств та переконання в необхідності екологічного захисту довкілля.

Тип уроку: виховний захід „Хімія в казці”

Метод: словесний з елементами наочності.

Обладнання: презентації; породи гірських мінералів; природні джерела вуглеводнів.

Література : Довідник з хімії „Цікава хімія”






Хід заходу: Епіграф „Люди гинуть від невміння користуватися силами природи й від незнання справжнього світу” Напис на піраміді Хеопса

„Природу, як серце, як зір, бережіть!

                                                     Без неї на світі не можна нам жить.”
                                                                                   А. Попівський     

Вчитель: Навколишній світ загадковий. Саме наука хімія розкриває його таємниці. Життя на землі можливе завдяки сонячній енергії, що кожен день падає на землю, а також енергії, яка накопичена у вигляді запасів нафти, вугілля та природного газу. З повітря і води, вугілля і нафти, горючих газів і деревини, різноманітних руд і мінералів хіміки створюють такі речовини і матеріали, яких немає в природі.

         Це насамперед метали, сплави, кераміку, пластмаси, синтетичні волокна, ядерне і ракетне пальне, барвники, ліки, косметичні та миючі засоби. Ці цілющі скарби дає нам Земля .Поряд із тим під час обробки вуглеводневої сировини виникає ряд екологічних проблем. Інколи хімія може принести шкоду здоров’ю людини, якщо нею невміло користуватися .Тому ми з учнями 11 класу підготували захід на тему:” Чудодійні скарби Землі”
         А епіграфом я обрала слова,  які були викарбувані  на   піраміді  Хеопса: „Люди гинуть від невміння користуватися силами природи й від незнання справжнього світу „Вся біда в тому чи вміло і правильно ми використовуємо природні ресурси.”

Говорячи про стан сьогодення, не можна не згадати минуле, тому ми з вами здійснимо подорож-мандрівку у ХІІ століття . -Казка - Повертаємося у ХХІ століття А зараз ми з вами потренуємо наш інтелект . Робота в групах : Мозковий штурм.

        1)Фламандський природознавець Я.Б Ван  Гельмонт у ХVІІ столітті використав німецьке слово „дух” і слово що означало у давньогрецький міфологій первозданну матерію , для створення нового слова , яке набуло зараз дуже широкого вжитку.
        Ломоносов теж намагався придумати цей термін ,але його знахідка„пружна рідина” у науці не прижилася. 
         ( Слово „газ” походить від слів „Гейст” і „хаос”
         2) Тай же Ван Гельмонт відкрив суміш газів, яку назвав пізніше „мертвим повітрям” а латиною його назва Spiritus Silvestris („лісовий дух”). Що це за газ?         ( вуглекислий )
        3) Цю речовину на сході називали „тим, що просочується”. Давні греки використовували її для виготовлення знаменитого „ грецького вогню”, а єгиптяни використовували її модифікацію для бальзамування. Що це за речовина?        ( нафта)
        4) Цей газ третій за поширеністю Всесвіті після Водню і Гелію. На Титані, супутнику Сатурна він утворює атмосферу. Про який газ іде мова?                ( метан )
         5) Літописці писали: під час облоги фортець грецькими арміями, воїни метальною машиною запускали посудини із таємничою сумішшю. Коли снаряд досягав цілі, він розлітався на уламки, й полум’я розповсюджувалося відразу в багатьох напрямках . Погасити полум’я водою не вдавалось. Більш того, ще не запалена суміш при контакті з водою спалахувала, і „море займалося”. У цьому пекельному вогні ворожий флот згорів дотла. Запропонуйте суміш ,яка моделювала б властивості вище описаного „ грецького вогню”(Це було вапно змочене нафтою)
        6) Цей камінь золотисто-жовтого кольору, його називають „сонячним”. Що це за мінерал?    (Янтар або бурштин).
        7)  В алхімічних творах часто малювали лева, який пожирає сонце.
        Це символізує царську воду, в якій розчиняється цар металів-золото. Та є полімер, що своєю хімічною пасивністю значно перевищує і царя і царицю металів-платину. Його назвали „органічною-платиною”. Що це за полімер? (тефлон) ( в посудинах з тефлоновим покриттям можна пекти хліб і не змазуючи його і не пригораючи)
     Вчитель: Нафта була і лишається головним ресурсом промисловості, її кров’ю  і потом. За неї платять колосальні гроші, ведуть війни і вбивають людей. Бензин, дизпаливо, пластмаси, і парафіни – все те, без чого не можливим було б сучасне виробництво, отримують з нафти. При цьому щорічно десятки мільйонів тон нафтопродуктів потрапляє у Світовий океан. На даний момент близько четвертої частини води планети забруднені нафтою, чим чорним-пречорним золотом. Тож людина повинна задуматись над результатами своєї діяльності, розумно і раціонально використовувати дари природи, інакше катастрофа неминуча. І на закінчення я б хотіла сказати словами А.Попівського: ”Природу, як серце, як зір, бережіть!!! Без неї на світі не можна нам жить .” 
        А зараз до нас в гості приїхав хімік із своїми побажаннями для наших шановних гостей.
         Перед вчителем сьогодні висувається складне завдання : потрібно не давати суму знань, а навчити учнів орієнтуватися в цілому світі, щоб вони могли застосувати свої знання на практиці.

Цікаві факти


1)Перші відомості про нафту прийшли з Близького Сходу. В долині рік Тигр і Євфрат нафту добули 6-8 тисячоліть тому. Давні люди застосовували нафту в медицині як засіб для загоювання ран і виразок, для лікування хвороб очей. У Вавилоні нафтою освітлювали вулиці. 2) На сьогодні ший день видобувається 85 млн.барелів на день.(1 барель = 158, 9873 л ). Щоб отримати стільки нафти скільки ми спалюємо за день природа витратила 1500 років. За рік ми спалюємо те що природа створила за півмільйона років. 3) Щоб перелічити всі продукти, одержані з нафти, потрібно витрати кілька аркушів, тому що їх уже кілька тисяч. 4) Ще Менделєєв помітив, що розпалювати вогнище нафтою все рівно, що топити її грошима. 5) Основна складова природного газу метан широко поширений у космосі. У вигляді метанового льоду він приймає участь будові багатьох віддалених від сонця планет і астероїдів. 6) Вважається, що природній газ утворився в осадовій оболонці при більш високих t і тисках, ніж нафта. Це підтверджується тим фактам, що родовища газу часто розташовані глибше, ніж родовище нафти. 7) З однієї коксової печі при звичайному завантажені шихти в атмосферу надходить3-5 кг вугільного пилу; 2,2 кг чадного газу; 1,6 кг пари кам’яновугільної смоли та масел; 0,57 кг вуглеводнів; під час вивантаження готового коксу – 2,8 кг пилу; 0,6 кг оксидів нітрогену. 8) Одна крапля нафти робить непридатним для пиття 25 літрів води. 9) За підрахунками вчених нафти на Землі достатньо лише на 40-50 років, природного газу на 30-40 років, запасів вугілля – на 200 -250 років.

Example.jpg"Нафта, прмродний газ, вугілля" Example.jpg"Забруднення довкілля" Example.jpg"Чудодійні скарби землі"

Особисті інструменти