Українська мова і література в школі

Матеріал з ТерноВікі

Версія від 11:08, 11 квітня 2011; Войтович Надя (обговорення | внесок)
(різн.) ← Старіша версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу з теми «займенник». Підсумковий урок

Мета: повторити й узагальнити знання учнів про займенник, закріпити уміння й навички, набуті під час цієї теми, розвивати пам'ять, спостережливість, аналітичне мислення, емоційне сприймання навчального матеріалу, пробудити фантазію, спонукати до творчості, реалізувати потреби учнів у спілкуванні,виховувати естетичні смаки, любов до художнього слова.

Обладнання: дидактичний матеріал, підручник, словники.

            Хід уроку

1. Актуалізація опорних знань про морфологію, частини мови. 2. Мотивація навчальної діяльності Учитель. Ідучи на урок, я згадала слова українського поета В. Сосюри:

  Облітають квіти. Обриває вітер 
  Пелюстки печальні в синій тишині.
  По садах пустинних їде гордовито
  Осінь жовтокоса на баскім коні.
  В далечінь холодну без жалю за літом
  Синьока осінь їде навмання,
  Вяне все навколо, де пройдуть копита,
  Золоті копита чорного коня.

Ідучи пустинною алеєю парку, я почула за собою подих легенького вітерця і чиєсь тихе зітхання. Мій несподіваний супутник був зі мною поряд, і я це відчувала. І вже біля школи побачила його - свого таємничого незнайомця. Ось він. Мабуть, шукав у мене захисту від осіннього холоду.

Назвіть цього незнайомця? ( листочок )

Лейтмотивом нашого сьогоднішого уроку буде тема осені - найчарівнішої пори року. Епіграфом послужать слова:

        Золоті розливаються хвилі,
        Пада листя, неначе вуаль.
        Зупинити ми осінь не в змозі,
        Та чи варто казати «на жаль». 
                                                          Іван Басараб

       

Оголошення теми та мети уроку

                                                 Хід уроку

- Так, яку ж назву ми дали супутнику моєму? - Яку частину мови ви вивчали на попередніх уроках? (займенник) - Отож опишіть листочок з використанням займенників, назвіть їх. (опис листочка). - Що ж ви повинні знати про займенник, щоб правильно використовувати його в мовленні, узгоджувати з різними словами в реченні? Отже, сьогодні на уроці ми повинні з’ясувати такі питання: - загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль цієї частини мови в реченні, розряди займенників, морфологічний розбір цієї частини мови.

Сприймання учнями матеріалу уроку.

а) Робота з текстом.

    А зараз я звертаю вашу увагу на дошку. Перед вами текст-завдання до всіх: прочитати, знайти займенники, назвати їх.

Похмура осінь

Скромна краса пізньої осені. Листопад найчастіше сумний. Природа ніби причаїлася, чекаючи зимових холодів. Спохмурніло, насупилось, стало свинцево-сірим небо. Потекли з нього ниточки осіннього дощу. Вітер сильно дмухнув на хмари, і закрили вони надовго сонечко. Спочатку осінь лічила листя на деревах, відривала по одному. Потім якось одразу знявся вітер, і дерева скинули з себе останнє вбрання. Вранці стеляться над землею білі тумани, а хмари так низенько спускаються, що обгортають собою землю. Пізньої осені достигає журавлина. Її красиві червоні ягідки видно здаля, лежать собі зверху на купині. Журавлина зовсім не боїться морозу, тому збирають її пізно восени чи навіть узимку. Листопад - ворота зими.

                                                                                       (за А. Волковою)

- За якими ознаками ви розрізняєте займенники? Завдання до тексту. Вилучіть з ньго займенники. Зробіть висновки. Що змінилося? Який висновок можна зробити? - Отже, яка роль займенника у мовленні? ( роблять мову яскравішою, барвистішою,красивішою)


б) Слово вчителя. Барви пізньої осені не яскраві. А так хочеться, щоб наша квітка розцвіла знову, заіскрилася, порадувала нас своїми кольорами. Учитель показує квітку і ми можемо в цьому допомогти. На кожній пелюсточці є завдання. І колір квітці повернуть наші правильні розв’язання цих завдань. Лідери кожної групи, підійдіть до квітки і візьміть по пелюстці. Виконайте завдання. Для оцінювання в нас є листочки - бали: липові листочки - 1, 2, 3 бали. кленові листочки - 4, 5, 6 балів. грабові листочки - 7, 8, 9 балів. дубові листочки - 10, 11, 12 балів.

 Шановні лідери, виберіть картку.

1). Списати. Знайти займенники. Дати відповіді на запитання: яка частина мови називається займенником? Шипшина важко віддає плоди. Вона людей хапає за рукава. Вона кричить:

 - Людино, підожди!

О підожди, людино, будь ласкава. Не всі, не всі, хоч ягідку облиш! Одна пташина так мене просила! Я ж тут для всіх, а не для тебе лиш. І просто осінь, щоб була красива. 2). Списати, знайти займенники, визначити їх розряди та відмінки. Красива осінь вишиває клени червоним, срібним, золотим. А листя просить: - Виший нас зеленим! Ми ще побудем, ще не облетим. А листя просить: - Дай нам тої втіхи! Сади прекрасні, роси - як вино. Ворони п’ють надкльовані горіхи. А що їм чорним? Чорним все одно. 3). Списати, визначити синтаксичну роль займенника. Осінній сад ще яблучка глядить, Листочок - два гойдає на гілляках. І цілу ніч щось тихо шарудить, І чорні вікна стигнуть в переляках. Між стовбурами пробігає тінь… А у світанків очі променисті. То білий кінь, то білий-білий кінь Шукає літо у сухому листі.

4). Корекційні вправи для очей

5). Відпочинок. Послухайте пісню у моєму виконанні, зробити морфологічний розбір займенника.

Осінній день, осінній день,осінній! О синій день, о синій день, о синій! О санна осені, о сум! Осанна. Не вже це осінь, осінь, о! – та сама. Останні айстри горілиць зайшлися болем. Ген килим, витканий із птиць, летить над полем. Багдадський злодій літо вкрав, багдадський злодій. І плаче коник серед трав - нема мелодій.

6). Відгадати загадки, назвати займенники.

- Голі поля, мокра земля, Дощ поливає, коли це буває?

-У вінку зеленолистім, У червоному намисті, Видивляється у воду На свою хорошу вроду.

- Летіли птахи зелені, Сіли спочити на нашому клені. А прийде осінь - запалить крони, Птахи зелені стануть червоними. Зірвуться з віток в тумані сірім - Поринуть з вітром в кленовий вирій.

7). Гра з м’ячиком. Назвати розряди займенників:мій, я, хтось, вони, що, який, який - небудь, котрий, нас, абикого, казна - хто, твій, весь,вам, їх, скільки.

8). Випишіть лише займенники: будь - який, хтозна - де, коли - небудь, будь - як, будь - що, абиколи, абихто.

9). Поясніть правопис: хтозна - що, казна - який, ні з ким, дещо, абихто, де в кого, комусь, нічого, ні від кого, хто - небудь.

10). Складіть два речення, у яких займенник хто виступав би питальним і відносним.

11). Складіть два речення, у яких що виступало б то сполучником, то займенником.

12). Диктант із завданням. Виправте помилки, повязані з вживанням займенників. - Я в нікого ніщо не просила. - До неїної сестри приїхали гості. - На нього столі лежать улюблені книги. - Ми прийшлим до їх ще зранку. - Хочу дізнатися, скільки зараз годин.

13). Гра «Коректор». Проблемне завдання

Автор написав статтю, яку було опубліковано в газеті. Через деякий час надійшли відгуки на публікацію. В одному з них було таке: «Шановний авторе, ви написав про дуже цікаву проблему. Але ви неправильно зрозумів деякі положення закону, тому не мав права висловитися так категорично»…

Які закони мови порушив автор відгуку? А чи все гаразд з дотриманням законів етики?

     Висновки

Порушено закон мови, який вимагає, щоб після займенника «ви» дієслово, зв’язане з ним, стояло у формі 2 особи мн.( ви написали, зрозуміли, не мали права).

  Порушено закон етики: неправильне вживання форми дієслова принижує того, до кого звернене; традиційно займенники на означення особи, до якої звертаються з повагою, пишуться з великої букви.

14). Розгадування кросворда

По горизонталі: 1). Питальний займенник, що вказує на особу. 2). Особовий займенник 2-ї особи однини. 3). Особовий займенник 1-ї особи множини. 9). Особовий займенник 1-ї особи множини у р. В. 10). Вказівний займенник. 11). Означальний займенник. 13). Особовий займенник 3-ї особи однини чол. роду в о. В. 14). Присвійний займенник чол. Роду. 15). Особовий займенник 3-ї особи однини чол. роду в р. В. 16). Особовий займенник 2- особи множини. 17). Питальний займенник. 18). Особовий займенник.

По вертикалі: 4). Неозначений займенник. 5). Займенник, що використовується для звязку частин складного речення. 6). Частина мови, що вказує на предмет, ознаку чи кількість, але не називає їх. 7). Займенник, що вживається для вираження запитання. 8). Відносний займенник, що виражає кількість.

Розгадка до кросворда По горизонталі: 1). Хто, 2). Ти, 3). Ми, 9). Нас, 10). Цей, 11). Кожна, 12). Інший, 13). Нам, 14). Твій, 15). Його, 16). Ви, 17). Що, 18). Я. По вертикалі:4). Казна-що, 5). Відносний, 6). Займенник, 7). Питальний, 8). Скільки.


15). Творче завдання

     Використовуючи займенники, написати інструкцію на 3-5 речень «Як складати ікебано (осінній букет)»

16). Тестові завдання

1). Особові займенники вказують на…

     а. належність якогось предмета певній особі;
     б. Існуючі, але невідомі, неозначені предмети чи особи, їхні якості, ознаки;
     в. Особу, яка говорить, до якої говорять, про яку говорять.

2). Особові займенники змінюються за відмінками й числами, а займенник він…

     а. За відмінками, числами, родами;
     б. Тільки за родами;
     в. Тільки за числами.

3). Зворотний займенник себе вказує на відношення до діючої особи. Він не має форми…

     а. Знахідного відмінка;
     б. Називного відмінка;
     в. Місцевого відмінка.

4). Відносні займенники, які вживаються для зв’язку частин складного речення …

     а. Членами речення ніколи не бувають,
     б. Інколи виступають у ролі членів речення,
     в. Завжди виступають членами речення.

5). Заперечні займенники утворюються додаванням префікса ні - до…

     а. Питальних займенників;
     б. Неозначених займенників,
     в. Вказівних займенників.

6). Додаванням часток аби -, де -, сь -, будь -, небудь -, казна -, хтозна - до Питальних займенників утворюються…

    а. Означені займенники,
     б. Неозначені займенники;
     в. Заперечні займенники.

7). Казна -, хтозна -, будь - у неозначених займенниках виступають…

     а. Префіксами і пишуться через дефіс;
     б. Суфіксами і пишуться через дефіс;
     в. Префіксами або суфіксами і пишуться окремо.

8). Якщо після казна, хтозна, будь, де перед займенниками стоїть прийменник, тоді всі три слова пишуться…

     а. разом,
     б. окремо,
     в. через дефіс.

9). Присвійні, вказівні, означальні займенники відмінюються…

     а. за родами і числами,
     б. за відмінками і родами,
     в. за родами, числами і відмінками.

10). Вказують на належність предмета певній особі…

     а. означальні займенники,
     б. присвійні займенники,
     в. вказівні займенники.

11). Вказівні займенники вказують на…

     а. узагальнену ознаку предмета, явища;
     б. існуючу, але невідому, неозначену особу чи предмет;
     в. виокремлення якогось одного предмета з ряду інших.

12). У непрямих відмінках іншу, ніж у називному, основу мають…

     а. особові займенники;
     б. присвійні займенники;
     в. означальні займенники.

17). Підсумки уроку скаже один із найактивніших учнів класу:

                                   Як важливий той займенник!
                                   Необхідний, як іменник,
                                   Він  вказує на предмет,
                                   Хоч який він - це секрет.
                                   На ознаку і на кількість:
                                   Цей який? Цей - чий?
                                   Цей - скільки?
                                   Розрядів дев’ять добре знаєм,
                                   З ними клопіт теж ми маєм.
                                   Особові: я і ми,
                                   А також ще ти і ви,
                                   Він, вона, воно, вони.
                                   Живуть дружно, як брати.
                                   Про зворотний не забули
                                   І його не обминули.
                                   Себе відмінки усі має,
                                   Хоч називний його не знає.
                                   Питальні легко так назвати,
                                   Їх також нам треба знати:
                                   Хто? Та що?, Який та Чий?
                                   А ще, друзі, і котрий?
                                   Скільки їх - важко злічити,
                                   Будем дружно ми їх вчити.
                                   Відносний той згубив питання.
                                   Хто вміє, зробить це завдання,
                                   Бо що посієш, те й пожнеш,
                                   Кожне зерня з землі береш.
                                   Ніхто, ніщо нас не злякають.
                                   Нічий, ніякий добре знають,
                                   Що вони є заперечні -
                                   Суворі, строгі, безсердечні.
                                   Писати разом треба їх,
                                   Бо буде, друзі, страшний гріх.
                                   Хоч прийменник розділяє,
                                   Ні з ким клопоту не знає,
                                   Розштовхує ні і ким,
                                   Залишається ні з ким.
                                   Хтось тут раптом обізвався,
                                   Неозначеним назвався,
                                   - Хоч хто-небудь мене знає,
                                   Казна-що розповідає.
                                   У правилі розберіться:
                                   Абихто і абищо -
                                   Не роз’єднає нас ніхто.
                                   Дехто плуга забуває,             
                                   І помилки допускає
                                   Вказівний той так злякався:
                                   Той та цей, такий назвався,
                                   Скільки також приєднався,
                                   Свого роду не цурався.
                                   Кожний, всякий, весь і самий,
                                   Сам і інші - розберіться
                                   Й означальними назвіться.
                                   А присвійний не боїться:
                                   Мій, твій, свій!
                                   Ви відгукніться!
                                   Його, її, наш і ваш,
                                   Її, їхній - повен клас.


18). Оцінювання та мотивація

19). Домашнє завдання

Учитель зазначає, що кожен учень вибирає собі ідеальне завдання із запропонованих.

2 рівень - завдання за підручником: вправа 3 рівень - виписати з підручника літератури п’ять речень з займенниками. Визначити рід, число, відмінок і синтаксичну роль цієї частини мови. 4 рівень- скласти лінгвістичну казку « Пригоди займенника».

Всім повторити правила, підготуватися до контрольної роботи.

Особисті інструменти