Історія Скала-Подільської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Матеріал з ТерноВікі

Перейти до: навігація, пошук

Скала-Подільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Історія Скала-Подільської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Перші згадки про Скала-Подільську ЗОШ І-ІІІ ступенів сягають 1774 року, коли на основі виданого Австрійським урядом Указу про створення на Україні шкіл різного типу у Скалі при церкві святого Миколая починає діяти парафіяльна школа.
В ході віків і буремних подій вона неодноразово зазнавала змін і реорганізацій. Відомо, що у 1886 році в Скалі працювала чотирикласна школа, в якій навчалося 140 дітей. Школа розташовувалася в одному з укріплень фортеці.
У 1912 році розпочалося будівництво приміщення школи поруч з будинком школи пограничників. Коли у 1913 році будівництво закінчилося, під школу віддано й цей будинок. Сьогодні в даних приміщеннях розташовується дитячий садок “Барвінок”.
У зв’язку з неспокійними революційними подіями у період з 1914 по 1921 роки школа не працювала. У 1921 році розпочалося навчання. З 1921 по 1934 роки директором був Себастіянський, школа в цей час переведена в ранг семирічної. Викладання велося польською мовою, фактично навчання було недоступним для дітей української бідноти.
З 1934 по 1939 роки директором школи був Сташкевич Станіслав, вчитель математики до 1941 року – Юсух Вацлав, учитель історії до 1939 року – Діялевський, учителька географії до 1939 року – Хорошувна, учитель математики і музики з 1939 року – Бердула Роман Антонович, учителька ручної праці – Вацеківна.
В січні 1940 року Скала-Подільська стала районним центром, в цей же час відкрилася середня школа. Але пропрацювала вона недовго. Під час Другої світової війни з 1942 по 1944 роки її було закрито. Зі звільненням місцевої території від воєнних дій навчання у 1944 році поновлено, в школі працювало 18 вчителів і навчалося 345 дітей.
У 1976 році школярі Скала-Подільської СШ № 1 перейшли до новозбудованого приміщення, розрахованого на 1000 учнів. Тоді школа нараховувала – 712 учнів, які навчалися у 28 класах. На жаль, у зв’язку з демографічним спадом у 2010 – 2011 навчальному році діє лише 14 класів, в яких навчається 286 учнів. Для них створено всі умови для здобуття якісної освіти.
Педагогічний колектив нашої школи (51 вчитель) – це колектив справжніх професіоналів. Серед них – 19 спеціалістів вищої категорії, 12 – спеціалістів І категорії, 5 – спеціалістів ІІ категорії, 13 – спеціалістів, 12 вчителів мають звання “старший вчитель”. Педагогічний колектив працює над проблемою “Нестандартні форми навчання і виховання як засіб розвитку творчої активності учнів”. У своїй роботі керується пошуком шляхів задоволення вимог сучасного життя, дбає про те, щоб школярі вступали в нього компетентними, знаючими, інтелектуально і морально підготовленими.
Школа гордиться висококласними спеціалістами – Войцехівським Р.Р. (вч. математики), Рогатинчуком П.М. (вч. математики), Жук І.І. (вч. історії), Дубчаком О.П. (вч. географії), Романовською Л.В. (вч. початкових класів), Рогатинчук Г.П. (вч. початкових класів), Атаманчук М.В. (вихователь ГПД).
Очолює школу вчитель світової літератури, спеціаліст вищої категорії Дорож Н.В.
Справжньою гордістю школи є випускники, які одержали золоті і срібні медалі. Їх за повоєнні роки налічується 192 учні.
Крім того, серед випускників нашої школи – 19 кандидатів наук, двоє мають звання доктора наук.
Випускниками закладу, які в різні часи прославили і продовжують прославляти рідне містечко, є:
 письменник Лев Василевич,
 державний діяч Михайло Лукич Баран,
 актор Василь Михайлович Юрчак,
 український музичний діяч, диригент хорового товариства “Буковинський баян” Модест Олександрович Левицький,
 оперний співак світового значення Мирослав Скала-Старицький,
 архітектор Валентин Петелько,
 поет Євген Зозуляк.