Конспект уроку з теми "Фонетика" №2

Матеріал з ТерноВікі

(відмінності між версіями)
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 29: Рядок 29:
Знайомство з графікою, орфографією, орфоепією.
Знайомство з графікою, орфографією, орфоепією.
Наша мова – звукова, і слова в ній передаються за допомогою звуків. Тому фонетика, як наука про звуковий склад мови, пов’язана з усіма галузями мовознавства. Однак особливо тісно -  три розділи науки про мову, які встановлюють і вивчають правила передачі звуків, звукового складу слів в усному і писемному мовленні (учитель вивішує на дошку нові терміни та коментує їх)
Наша мова – звукова, і слова в ній передаються за допомогою звуків. Тому фонетика, як наука про звуковий склад мови, пов’язана з усіма галузями мовознавства. Однак особливо тісно -  три розділи науки про мову, які встановлюють і вивчають правила передачі звуків, звукового складу слів в усному і писемному мовленні (учитель вивішує на дошку нові терміни та коментує їх)
 +
 +
''Офографія'' (від грецького – правильність написання) – система загальноприйнятих правил написання слів якої-небудь мови.
 +
 +
''Орфоепія'' (від грецького – правильність мови) – розділ мовознавства. Що вивчає правильність вимови слів. Система загальноприйнятих правил літературної вимови будь-якої мови.
 +
 +
''Графіка''(від грецького – пишу, малюю) – галузь мовознавства, яка досліджує співвідношення між літерами й звуками. Розділ учення про різні системи письмових або друкованих знаків, літер.
 +
 +
Власне з останньою у нас сьогодні відбудеться цікава подорож.
 +
 +
• Пригадайте, які слова ви відгадали у ребусах ( літера, абетка)?
 +
 +
• Доберіть до них слова-синоніми ( буква, алфавіт).
 +
 +
• Як вони пов’язані між собою?(буква або літера – це те , що ми пишемо і читаємо,  графічне зображення звука;  абетка або алфавіт – це сукупність букв кожної мови, які розміщені у певному порядку).

Версія 06:33, 17 червня 2011

Тема: Позначення звуків мовлення на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв.

  Мета: удосконалити вміння учнів розрізняти звуки мовлення, та позначення їх на письмі; 

поглибити знання учнів про знаки письма, алфавіт, домогтися усвідомлення співвідношення звуків і букв у слові;

розвивати, увагу, пам’ять, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати логічне мислення, навики самостійної творчої роботи,;

виховувати любов до краси рідного краю.

Тип уроку: комбінований урок.

Обладнання: роздатковий матеріал, ключові слова, мультимедійний посібник «Українська мова. 5 клас», таблиця, ребуси, підручники.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань.

  Доброго дня, юні дослідники, перш ніж розповісти про спільну роботу в групах, пропоную пригадати, що ми з вами вивчали на попередньому уроці, а для цього – розгадайте ребуси ( робота в групах).
Яка група першою впорається із завданням, та першою звітуватиме про виконану роботу.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Лідери груп розповідають про виконану роботу, інші учасники ставлять питання по вивченій темі ( дослідження груп у додатку до уроку).

ІІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Знайомство з графікою, орфографією, орфоепією. Наша мова – звукова, і слова в ній передаються за допомогою звуків. Тому фонетика, як наука про звуковий склад мови, пов’язана з усіма галузями мовознавства. Однак особливо тісно - три розділи науки про мову, які встановлюють і вивчають правила передачі звуків, звукового складу слів в усному і писемному мовленні (учитель вивішує на дошку нові терміни та коментує їх)

Офографія (від грецького – правильність написання) – система загальноприйнятих правил написання слів якої-небудь мови.

Орфоепія (від грецького – правильність мови) – розділ мовознавства. Що вивчає правильність вимови слів. Система загальноприйнятих правил літературної вимови будь-якої мови.

Графіка(від грецького – пишу, малюю) – галузь мовознавства, яка досліджує співвідношення між літерами й звуками. Розділ учення про різні системи письмових або друкованих знаків, літер.

Власне з останньою у нас сьогодні відбудеться цікава подорож.

• Пригадайте, які слова ви відгадали у ребусах ( літера, абетка)?

• Доберіть до них слова-синоніми ( буква, алфавіт).

• Як вони пов’язані між собою?(буква або літера – це те , що ми пишемо і читаємо, графічне зображення звука; абетка або алфавіт – це сукупність букв кожної мови, які розміщені у певному порядку).

Особисті інструменти