Етичний практикум
Матеріал з ТерноВікі
Рядок 41: | Рядок 41: | ||
*Під час обіду у шкільній їдальні приятель облив тебе соком.<br> | *Під час обіду у шкільній їдальні приятель облив тебе соком.<br> | ||
*Твій товариш став переможцем на олімпіаді з математики.<br> | *Твій товариш став переможцем на олімпіаді з математики.<br> | ||
- | *Сусід по парті штовхнув тебе. | + | *Сусід по парті штовхнув тебе.<br> |
Поясніть, доброю чи поганою була поведінка дітей у таких ситуаціях:<br> | Поясніть, доброю чи поганою була поведінка дітей у таких ситуаціях:<br> | ||
*Петро не зробив домашнього завдання. А на пе¬рерві, поки в класі нікого не було, тихесенько витягнув із портфеля Оленки зошит і швиденько переписав вправу.<br> | *Петро не зробив домашнього завдання. А на пе¬рерві, поки в класі нікого не було, тихесенько витягнув із портфеля Оленки зошит і швиденько переписав вправу.<br> | ||
Рядок 53: | Рядок 53: | ||
*Кілька однокласників запропонували зірвати урок географії.<br> | *Кілька однокласників запропонували зірвати урок географії.<br> | ||
*Незадовго до домашньої гостини вам зустрівся знайомий, якого ви недолюблюєте за нечемну, нехристиянську поведінку і висловив образу на те, що ви його не запросили.<br> | *Незадовго до домашньої гостини вам зустрівся знайомий, якого ви недолюблюєте за нечемну, нехристиянську поведінку і висловив образу на те, що ви його не запросили.<br> | ||
- | *Потрібна тобі вчителька розмовляє з іншою людиною, а тобі необхідно негайно з нею поговорити. | + | *Потрібна тобі вчителька розмовляє з іншою людиною, а тобі необхідно негайно з нею поговорити.<br> |
Поясніть, доброю чи поганою була поведінка дітей у таких ситуаціях:<br> | Поясніть, доброю чи поганою була поведінка дітей у таких ситуаціях:<br> | ||
*Дмитрик довго хворів. Коли прийшов у школу, то до нього підійшов Максим і запитав: «Як твоє здоров'я? Може, допомогти тобі з уроками, які ти пропустив?»<br> | *Дмитрик довго хворів. Коли прийшов у школу, то до нього підійшов Максим і запитав: «Як твоє здоров'я? Може, допомогти тобі з уроками, які ти пропустив?»<br> |
Версія 14:10, 2 березня 2011
УРОК –ТРЕНІНГ
Підготувала: вчитель християнської етики Добровольська О.М.
ТЕМА „ВИ – СВІТЛО СВІТУ”. СВІТЛО НАШИХ ВЧИНКІВ
МЕТА. проаналізувати риси, які має мати добре вихована дитина, співставити думки учнів із вченням Ісуса Христа, виховувати прагнення до самовдосконалення, розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати та працювати у новому виді роботи.
ХІД ЗАНЯТТЯ
- ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ ТРЕНІНГУ.
(Вчитель оголошує тему, пояснює, з якою метою проводиться нова форма роботи)
Слово вчителя. Діти, ми сьогодні будемо працювати із новою формою роботи для того, щоб по-новому осмислити християнські цінності, співставити їх із собою, подумати, над чим кожному треба ще повправлятися, щоб досягнути ідеалу, яким для нас є Ісус Христос.
- ПРИЙНЯТТЯ ПРАВИЛ.
Слово вчителя. Для ефективної роботи ми повинні прийняти відповідні правила. Кожен зобов’язаний їх дотримуватися, щоб ми з повагою ставилися до думки один одного.
ПРАВИЛА.
- Кожен говорить від себе і про себе, а не про когось.
- Кожен говорить по черзі, не перебиваємо нікого.
- Всі завдання виконує кожен учасник.
- Правило стоп.
- Тут і тепер.
- Кожен має право на свою думку.
(Правила можна колективно скласти і записати на дошці, або користуватися вже готовими для того, щоб зекономити час на інші завдання.)
- ЗНАЙОМСТВО.
Кожен учасник тренінгу називає своє ім’я і якусь позитивну рису свого характеру, передаючи при цьому із рук у руки будь-яку іграшку. Наприклад, „Я не хвалюся, але я умію...”
- ІНФОРМАЦІЙНА ЧАСТИНА
Слово вчителя. Дорогі діти! Ми сьогодні маємо роздумувати над тим, якою повинна бути добра дитина. Звернемося до Святого Письма, де Ісус говорить про світло світу. „Ви світло для світу. Не може сховатись місто, що стоїть на верху гори і не запалюють світильника, щоб поставити його під посудину, але на підсвічник, - і світить воно всім у домі. Отак ваше світло нехай світить перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі діла та прославляли Отця вашого, що на небі.” ( Мт. 5, 14-16; Мк. 4, 21-23; Лк. 8, 16-18.)
Ісус Христос є тим Світлом, Який прийшов на світ для того, щоб показати правдивий життєвий шлях, як почуттями, розумом і мудрістю, з великим бажанням , міцними зананнями і непохитною вірою пізнати силу моральних законів любові і гармонії у світі і серед людей.
За прикладом Ісуса ми повинні робити добрі вчинки, допомагати тим, хто потребує нашої підтримки. Сумлінно виконувати свої обов’язки перед близькими, державою, суспільством і Богом. Любити тих, хто нас любить і хто нас ображає. Любити так , як полюбив нас Всевишній Отець. І тоді насправді будемо тим світлом, яке світить усім, прославляючи добро і милосердя Господнє.
Ісусе милий! Я Тебе благаю:
Прийди до мене –
Щирим серцем прошу.
Будь світлом ясним у моєму серці –
І світло це хай людям я приношу.
- ОЧІКУВАННЯ.
У цій частині тренінгу кожна дитина пише на окремому листочку, чого вона чекає від цього заняття і потім пояснює. Діти пишуть на зірочках, усно коментують та прикріплюють на небо, яке намальоване і повішане на дошці.
- КАТЕХИТИЧНА ВПРАВА „СОНЕЧКО”
Кожен учень одержує від вчителя сонечко, вирізане із кольорового паперу. На його промінчиках необхідно написати риси, які має мати добре, по-християнськи вихована дитина. На виконання вправи відводиться 15 хв., після чого кожен коментує те, що написав. Вчитель підводить підсумки та узагальнює образ добре вихованої дитини.
- РОБОТА В ГРУПАХ.
Учні вибирають листочок із двох кольорів і таким чином діляться на дві групи. Кожна група одержує завдання і колективно його виконує.
Самостійна робота
І група
Продемонструйте, що ви зробите.
- У твоїй присутності „перемивають кісточки" однокласникові чи однокласниці.
- Під час обіду у шкільній їдальні приятель облив тебе соком.
- Твій товариш став переможцем на олімпіаді з математики.
- Сусід по парті штовхнув тебе.
Поясніть, доброю чи поганою була поведінка дітей у таких ситуаціях:
- Петро не зробив домашнього завдання. А на пе¬рерві, поки в класі нікого не було, тихесенько витягнув із портфеля Оленки зошит і швиденько переписав вправу.
- Оксанка допомогла літній жінці нести сумку з крам¬ниці.
- Подруги сидять в автобусі, в той час як мама з ма¬ленькою дитиною стоїть поруч.
- Хлопці підбили з рогатки маленького сусідського кота.
Питання: Хто спонукає людину бути доброю? Хто відповідає за вчинки людини?
ІІ група
Продемонструйте, що ви зробите.
- Твій друг засмучений через низьку оцінку.
- Кілька однокласників запропонували зірвати урок географії.
- Незадовго до домашньої гостини вам зустрівся знайомий, якого ви недолюблюєте за нечемну, нехристиянську поведінку і висловив образу на те, що ви його не запросили.
- Потрібна тобі вчителька розмовляє з іншою людиною, а тобі необхідно негайно з нею поговорити.
Поясніть, доброю чи поганою була поведінка дітей у таких ситуаціях:
- Дмитрик довго хворів. Коли прийшов у школу, то до нього підійшов Максим і запитав: «Як твоє здоров'я? Може, допомогти тобі з уроками, які ти пропустив?»
- Іванко сходив в аптеку за ліками для хворої бабусі в той час, коли по телевізору демонструвався його улюб¬лений мультфільм.
- Батьки зранку у неділю зібралися і пішли до церкви, а Тарас не хотів і лежав в ліжку та дивився мультфільми.
- Максим довго ввечері дивився телевізор, погано підготувався до уроків і, як наслідок, одержав 6 балів. Зі злості накричав на свого найкращого друга, хоч той ні в чому не був винен.
Питання: Хто спонукає людину бути доброю? Хто відповідає за вчинки людини?
- ВИСНОВОК „Мозковий штурм”
На дошці посередині в колі написано „добре вихована дитина” і від цього напису йдуть промінці. На них кожен учень пише одну позитивну рису, як-от
- скромна,
- щира,
- чесна
- порядна
- щедра та под.
Потім вчитель узагальнює всю роботу, підводить підсумки та дякує учням за старання.