Канада

Матеріал з ТерноВікі

Перейти до: навігація, пошук

Тема:

Канада. Економіко-географічна характеристика.

Мета: сформувати в учнів систему знань про особливості географічного положення, населення і господарства Канади; продовжити формування умінь учнів самостійно складати комплексну характеристику країни; вдосконалити навички порівняння господарства двох країн; виховувати інтерес до дослідження країн.

Обладнання: підручник, атласи, презентація,  схеми та таблиці.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку:

Приклад Канади показує, що сировинна

спеціалізація- це ще не ознака відсталості.

(Т.Увасова, Економічна географія світу)


1. Організаційний момент.


2. Актуалізація опорних знань.


Блок- схема

Використовуючи діаграму Венна

Складіть порівняльну характеристику двох економічних регіонів США

             Північ                                                                                 Південь



Бліц опитування

1.Які чинники сприяли перетворенню США на економічний центр сучасного світу?

2.Як ви можете прокоментувати тезу: «Примор’я – індустріальне серце США»?

3.Які основні риси галузевої структури промисловості США і розміщення її підприємств?





Скласти схему зовнішньоекономічних зв’язків США

'3. Мотивація навчальної діяльності.

Канада- країна, що пов’язана з США найтіснішими інтеграційними зв’язками . Саме сусідство з США багато в чому визначає соціально- економічний розвиток Канади. Вздовж канадсько-американського кордону мешкає основна частина населення Канади, там же зосереджений промисловий потенціал.

      Сьогодні ми зясуємо те спільне і відмінне, що існує в господарствах двох сусідніх країн, і познайомимося з національними особливостями другої країни Англо-Америки. 


4. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель представляє візитну картку Канади і демонструє фото-ролик



   Канада належить до високорозвинутих країн. Вона посідає 7-ме місце в світі за обсягом промислового виробництва. Це колишня колонія Великої Британії та Франції, а нині — член НАТО, ООН, ОАД, ОЕСР, член Британської Співдружності націй. 

Форма правління і державний устрій. Канада — федеративна держава, що складається з 10 провінцій і 3 територій. Генерал-губернатор, якого призначає англійська королева, є формальним главою держави. Найвищим органом влади є двопалатний парламент (сенат і палата громад). Повну незалежність Канада здобула лише в 1931 р., а її перша самостійна конституція створена в 1963 р. Географічне положення. Канада — країна Північної Америки. Її територія омивається водами трьох океанів: Тихого, Північного Льодовитого, Атлантичного. Берегова лінія країни становить більш як 200 тис. кілометрів, суходільний кордон - близько 8890 км. Велике значення для економіки Канади має її сусідство на півдні та заході із США.

Завдання

     Використовуючи карти атласу, дайте оцінку ЕГП Канади

Населення. Канада належить до країн переселенського типу. Річний приріст населення становить 1,3%. Канада — одна з найменш заселених країн світу. Середня густота населення — лише 3 особи на 1 км2. У країні зафіксований високий рівень урбанізації: майже 80% населення - міські жителі. Найбільші міста - Торонто, Монреаль, Ванкувер, Оттава. Водночас у країні є велика кількість невеликих містечок, де населення зайняте в промисловості та сфері послуг. Більшість населення належить до християн (46 % — католики, 36 % - протестанти, 1,5% — православні), решта сповідують інші релігії.

Господарство. Становлення і розвиток економіки Канади залежать від впливу США. Понад 50 % національної економіки контролюються іноземними компаніями, 80% з яких розташовані в США. Майже 90 % усього населення Канади проживають у межах 160 км від кордонів із США. Сучасна Канада входить до «Великої сімки» високорозвинутих країн світу.

Завдання

    Проаналізуйте карти атласу і текст підручника  та заповніть схему

Розповідь вчителя з елементами роботи з атласами та підручниками П а л и в н о - е н е р г е т и ч н и й к о м п л е к с базується на власних ресурсах нафти, газу і кам'яного вугілля. За виробництвом електроенергії на душу населення країна посідає 2-ге місце в світі. ГЕС виробляють 65 % електроенергії, вони розташовані в основному каскадами на великих річках, за енергопотен-ціалом яких Канада посідає 1-ше місце в світі. ТЕС побудовано біля великих міст, вони виробляють близько 20 % електроенергії. Частка АЕС у виробленні електроенергії останнім часом збільшилася і становить 15 %.

Ч о р н а м е т а л у р г і я представлена підприємствами повного циклу, що працюють на власній сировині. Продукція цієї галузі повністю забезпечує власні потреби господарства. Основними її центрами є Гамільтон, Су-Сент-Марі, Сідні. З галузей к о л ь о р о в о ї м е т а л у р г і ї, що використовують переважно власну сировину і власну дешеву енергію, розвинуто виробництво міді, свинцю, нікелю, титану, кобальту, платини, золота, срібла. Основні її центри - Садбері, Трейл, Томпсон, Монреаль, Норанда. Підприємства з виробництва алюмінію працюють на довізних бокситах.

Х і м і ч н а п р о м и с л о в і с т ь, що використовує власну сировину (азбест, сірку, калійні солі), охоплює виробництво пластмас, мінеральних добрив, хімічних волокон, за виробництвом яких Канада посідає 5-те місце в світі. Є також нафтопереробні підприємства. Центри галузі — Монреаль, Торонто, Вінніпег, Едмонтон.

Д е р е в о о б р о б н а та ц е л ю л о з н о - п а п е р о в а галузі за обсягом експорту своєї продукції виводять Канаду на 1-ше місце в світі. Щодо запасів промислової деревини, то Канада поступається лише Росії і Бразилії, а за виробництвом пиломатеріалів і паперової маси — лише США. Центри галузі зосереджено в провінціях Онтаріо, Квебек, Британська Колумбія.

З галузей м а ш и н о б у д у в а н н я переважають автомобіле-, судно-, літако-, локомотивобудування, виробництво сільськогосподарських машин тощо. Галузі тяжіють до машинобудівних центрів США. Розвинуто також виробництво промислового устаткування, точного електромашинобудування. Найбільші центри машинобудування — Монреаль, Торонто, Гамільтон, Вінніпег, Ванкувер.

Л е г к а п р о м и с л о в і с т ь є добре розвинутою. Галузь представлена в основному текстильними і взуттєво-шкіряними - підприємствами. У своєму розміщенні під-1 приємства орієнтуються на споживача.

Х а р ч о в а п р о м и с л о в і с т ь також орієнтується на споживача, її підприємства розташовано в усіх регіонах проживання населення.

    У    с і л ь с ь к о м у    г о с п о д а р с т в і    переважають великі фермерські господарства. Вони займають 70% усіх сільськогосподарських угідь, мають високий технологічний рівень забезпечення, що передбачає впровадження новітніх розробок науки і техніки та застосування висококваліфікованої праці. Усе це сприяє виробництву якісної конкурентоспроможної сільськогосподарської продукції, 50% якої Канада експортує до різних країн світу. Зернова галузь займає провідне місце в сільському господарстві. Основні райони вирощування зернових — канадські прерії (провінції Манітоба, Саскачевак, Соскачеван, Альберта) — так званий пшеничний пояс Канади. За експортом пшениці та ячменю Канада посідає одне з перших місць у світі. Вирощують також овес, льон, рапс, тютюн. Природні пасовища та значні обсади виробництва зернової продукції сприяють розвитку тваринництва: розведенню великої рогатої худоби, свиней, птахів. Добре розвинуто рибальство. Канада відома як світовий постачальник мороженої риби. Традиційним для країни є хутровий промисел.

   У Канаді розвинуто всі види т р а н с п о р т у. Найгустіша транспортна мережа - поблизу кордону із США. У перевезеннях пасажирів головну роль відіграє автотранспорт. Через усю країну побудовано швидкісні автостради. Дві трансканадські залізниці утворюють розгалужену мережу по всій країні. Розвинутий і трубопровідний транспорт. Нафто- і газопроводи простягаютвЯ до США. У перевезенні пасажирів і вантажів істотну роль відіграє водний транспорт: використовуються річки та озера Північної Америки. У міжнародній перевезеннях велике значення має морський транспорт. Авіаційний транспорт допомагає досягати необжитих районів країни. У зимовий період використовується такий специфічний аеросанний транспорт, як снігоходи. 






Зовнішньоекономічні зв'язки. Канада експортує майже 30% ВНП. Серед товарів експорту — сировина (свинець, цинк, нікель), прокат кольорових металів, автомобілі, інша продукція машинобудівної, деревообробної промисловосй та сільського господарства. Велика частка електроенергії експортується в мережу США. Серед статтей імпорту — алюмінієва, хімічна сировина, продукт ція точного та електронного машинобудування, овочі та фрукти. У 1992 р. було встановлено дипломатичні відносини між Канадою та Україною. Зовнішньоторговельні зв'язки Канади з Україною доки що не є сталими. Спочатку вони досить швидко розвивалися, а потім обсяги товарообміну поступово скоротилися.


5. Закріплення вивченого матеріалу.

Бесіда за запитаннями''

1.Які проблеми в Канаді можуть бути пов’язані з багатонаціональним складом її населення? 2.Які головні особливості характеризують галузеву структуру канадської економіки? 3. Яким чином, на ваш погляд, може змінитися економіка Канади в першій половині ХХІ ст.? 4. У яких сферах може розвиватися співпраця Канади і України ?



Написання міні-твору.

Поясніть вислів «У Канаді надто мало історії та занадто багато географії»

6. Домашнє завдання.

1.Опрацювати параграф 43. 2.Розробити туристичний маршрут по Канаді для туристів з України, використавши транспортну систему країни. --Стефанчук Галина 21:58, 21 березня 2011 (EET) Горішньовигнанська ЗОШ І-ІІІ ст.

Особисті інструменти